Szczelny i prawidłowy montaż okien

0
1298
Szczelny i prawidłowy montaż okien

Warto wiedzieć, że wykonanie szczelnego montażu okien jest bardzo istotnym warunkiem, by zachować ich właściwe parametry termoizolacji. Ponadto efektywnie przeprowadzony montaż okien będzie w stanie uchronić dom przed ewentualnym powstaniem pleśni. Umożliwi także w pełni wykorzystać ich potencjał. Na czym dokładnie polega odpowiedni montaż i na co przede wszystkim powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego montaż ma bardzo duże znaczenie?

Każda osoba podczas wyboru okien będzie oczekiwała, że efektywnie ochronią one dom przed wilgocią czy chłodem, które będą napływały z zewnątrz. Właśnie dlatego w trakcie doboru właściwego modelu rekomendowane jest zapytanie sprzedawcy w sklepie o wartość przenikalności cieplnej Uw, ilość szyb w pakietach szybowych, a także ich wartość Ug. Jak wiadomo ludzie szukają rozwiązania, które będzie w stanie przynieść oszczędności oraz będzie doskonałą inwestycją. Użytkownicy bardzo rzadko jednak zadają pytanie o rodzaj oferowanego montażu okien.

Prawidłowy montaż okien

Warto również zaznaczyć, że nawet modele charakteryzujące się najbardziej wyśrubowanymi parametrami termoizolacji nie będą właściwie spełniały swojego zadania jeżeli montaż nie będzie właściwie przeprowadzony. Renomowane salony sprzedające okna podkreślają zawsze jakie są zalety szczelnego montażu warstwowego.

Na jaki montaż warto się zdecydować?

Zastosowanie pianki poliuretanowej jako warstwy termo-akustycznej było jeszcze do niedawna świetnym rozwiązaniem zabezpieczającym okna. Trzeba jednak wiedzieć, że w praktyce wykorzystanie tylko i wyłącznie pianki, a następnie osłonięcie jej tynkiem nie wystarczało na bardzo długo. Ponadto brak dodatkowych warstw zabezpieczających będzie prowadziło do stopniowej degradacji, a także powstawania tzw. przewiewów.

Z kolei pianka montażowa dzięki porowatej strukturze jest bardzo podatna na wnikanie w jej głąb wilgoci. Ponadto nie jest rekomendowane wystawianie jej na bezpośrednie działanie promieni UV.

Jakie środki stosowane są w montażu warstwowym?

Profesjonalni montażyści izolują łączenie okna z murem przez kolejne warstwy odcinające spoiwo okienne zarówno od czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do podstawowych rozwiązań koniecznie należy zaliczyć warstwę folii okiennej po obu stronach montowanego okna. Ponadto montażyści decydują się na wykorzystanie impregnowanych taśm rozprężnych, które doskonale zdadzą egzamin jako warstwa izolująca spoiwo okna od zewnątrz, wewnątrz, a także dookoła ramy.

Na czym polega warstwowa izolacja?

Pierwszym etapem będzie oczywiście przygotowanie ościeży, a także wyrównanie glifów. Jest on bardzo istotny, ponieważ będzie w stanie zagwarantować finalną szczelność całego montażu. Ponadto zarówno w przygotowanym, jak i wyrównanym ościeżu rekomendowane jest zamontowanie okna przy jednoczesnym uszczelnieniu złącza okiennego wypełnionego pianką okienną. Z kolei od strony wewnętrznej można bez żadnego problemu wykorzystać wysokoelastyczną folię w płynie, która będzie w stanie dopasować się praktycznie do każdej powierzchni. Ponadto należy mieć świadomość, że bez dodatkowej warstwy pianka stopniowo nasiąkałaby wodą, stałaby się również mostkiem termicznym.

W montażu warstwowym możliwe jest także zastosowanie taśm rozprężonych, by uzyskać jeszcze lepsze parametry izolacyjne, a także skrócić czas montażu.

Jakie rozwiązanie warto wybrać dla okien energooszczędnych?

Decydując się na zakup okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, celem powinno być uzyskanie poziomu Uw – 0,74 W/m2K. Zastosowanie szczelnego montażu warstwowego będzie konieczne, by okno mogło uzyskać jak najlepsze wyniki izolacji termicznej. Wtedy można będzie mieć całkowitą pewność, że nie tylko spoiwo okna będzie nienaruszone, ale również możliwe będzie uzyskanie maksymalnej efektywności. Warto wiedzieć, że oszczędności z zastosowania okien charakteryzujących się taką wartością Uw mogą wynosić nawet 600 złotych w skali roku.

Szczelny montaż okien

Ponadto nieodpowiednio wykonany montaż przełoży się na utratę parametrów okna. Z kolei złe uszczelnienie złącza okiennego doprowadzi do wilgoci i pleśni, której jak wiadomo niezwykle ciężko jest się później pozbyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here