W świecie, w którym wymagania konsumentów są na wysokim poziomie dostarczanie produktów – niezależnie od branży i ich przeznaczenia – musi odbywać się na najwyższym poziomie. Produkcja często okazuje się słabym punktem, który zmniejsza realny potencjał całego przedsiębiorstwa i tym samym negatywnie wpływa na rozwój firmy nie tylko na polskim, ale i na zagranicznym obszarze. System MES jest remedium na te niedoskonałości.
System MES w pigułce
Wspomniany już system MES skupia w swoim oprogramowaniu nowoczesne rozwiązania informatyczne i łączy je z obszarem automatyzacji. System Realizacji Produkcji MES zapewnia najwyższą jakość podejmowanych działań i sparowanie płaszczyzny produkcyjnej z biznesową. Dzięki niemu możliwa jest bieżąca kontrola całej produkcji, a także przyległych do niej działów.
System MES to śledzenie poszczególnych obszarów, analizowanie działania i raportowanie efektywności ze wskazaniem na słabe punkty np. na niespodziewane, nawet chwilowe przestoje. Ponadto MES śledzi rzeczywisty czas pracy maszyn i ludzi, dzięki czemu wyeliminowanie nieprawidłowości nie wymaga dodatkowego czasu poświęconego na szukanie spowalniającego całą produkcję działu. Rzeczywiste wskaźniki wydajności produkcji pozwalają natomiast na prognozowanie czasu wykonania zlecenia, co z kolei umożliwia właściwe programowanie przyjmowania i realizacji kolejnych zamówień.
Łatwe zarządzanie, perfekcyjne działanie
Należy wskazać, że system MES jest także odpowiedzialny za aktualizowanie stanów magazynowych – zarówno tych początkowych, jak i końcowych. Zdecydowanie łatwiejsze i precyzyjne staje się komponowanie zamówień na potrzebne materiały. Nie bez znaczenia jest także to, że MES nie tylko analizuje same procesy produkcyjne, ale też tworzy raporty podsumowujące koszty pośrednie i bezpośrednie produkcji.
Podniesienie jakości wytwarzania staje się oczywiste – za sprawą bieżących danych producenci mają precyzyjnie wyznaczony punkt odniesienia, który nie jest wyimaginowanym przypuszczeniem, ale bieżącym wyliczeniem. W rzeczywistym zastosowaniu MES skraca czas produkcji, systematyzuje działania i wpływa na podniesienie jakości. Przedsiębiorstwa stają się wydajniejsze i efektywniejsze, a koszty ponoszone z tytułu błędów, wadliwych produktów czy przestojów produkcji są zdecydowanie mniejsze.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC