Surowce tworzyw sztucznych – jaki mają wpływ na produkt?

0
1558
Surowce tworzyw sztucznych – jaki mają wpływ na produkt?

Surowce tworzyw sztucznych mają ogromny wpływ na końcowe właściwości produktu. Przedmioty  z PCV są bardzo popularne, dlatego odpowiedni dobór dodatków pozwala uzyskać określone cechy. Co powinieneś o nich wiedzieć?

PCV – jak powstało?

Trudno w to uwierzyć, ale polichlorek winylu ma już prawie 200 lat. Jako pierwszy uzyskał go w 1835 roku francuski chemik, Henri Victor Regnault. Nie wiedział jednak, czym jest produkt, który udało mu się uzyskać. Dopiero po kilkunastu latach niemiecki naukowiec, Fritz Klatte, opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Pierwsze szerokie wykorzystanie polichlorku winylu przypadło na okres I wojny światowej. Stosowano go jako zamiennik kauczuku. Jednak wysokie koszty produkcji sprawiły, że po zakończeniu konfliktu nie rozpoczęto masowej produkcji. Dopiero po opracowaniu nowej metody uzyskiwania PCV rozpoczęła się masowa produkcja, która z czasem objęła cały świat. Dziś tworzywa sztuczne są obecne na każdym kroku. Odbojnice chronią przed uszkodzeniem auta na parkingu i skutecznie odgradzają chodnik od jezdni w miejscach często uczęszczanych przez ludzi. Poza tym, z PCV produkuje się węże ogrodowe, czy uszczelki do bram garażowych. Nie brakuje go także w domowych rozwiązaniach. Okna z PCV to przecież jedne z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań.

Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są dostępne?

PCV, nazywane inaczej plastikiem, posiada szerokie zastosowanie. To zasługa jego właściwości, które umożliwiają obróbkę na wiele różnych sposobów. Widoczne jest to w codziennym życiu. Spójrzmy chociażby na to, z jakiego plastiku jest zrobiona ławka ogrodowa, a z jakiego listwa przyblatowa. Współcześni producenci decydują się na taką obróbkę polichlorku winylu, która umożliwi uzyskanie produktu odpowiadającego na konkretne potrzeby klientów. Jeśli zależy nam na giętkości i elastyczności, wykorzystamy PCV plastyfikowane. Natomiast w sytuacji, gdy chcemy  uzyskać produkt odporny na czynniki atmosferyczne i chemiczne, postawimy na PCV twarde. W tym celu wykorzystuje się także surowce, które poprawiają właściwości tworzyw sztucznych. Lista ta jest dość długa i zróżnicowana.

Jakie surowce tworzyw sztucznych stosuje się obecnie?

Producenci wyrobów z tworzyw sztucznych wykorzystują rozmaite dodatki mające na celu podnieść właściwości produktów. Zaliczamy do nich chociażby antyblocki, antystatyki, stabilizatory UV oraz uniepalniacze. Ważną rolę odgrywają także osuszacze, poślizgi, nukleatory, czy dodatki czyszczące, matujące oraz antybakteryjne. Producenci stosują również dodatki zapachowe i takie, które absorbują nieprzyjemny zapach z tworzyw. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/. Surowce tworzyw sztucznych mogą także pełnić funkcje stabilizatorów termicznych i antyutleniaczy procesowych. Dzięki nim nie dochodzi do rozgałęzień podczas przetwarzania PCV. Warto również zwrócić uwagę na inhibitory korozji, które spowalniają postępowanie korozji metali. Stosuje się je podczas obróbki tworzyw sztucznych, dzięki czemu blokujemy możliwość pojawienia się rdzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here