Rumień po ukąszeniu kleszcza – jakie są objawy?

0
2335
rumień

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Właśnie w pewnych wypadkach pojawia się kluczowe zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, lub jest toż odpowiedź alergiczna na ukąszenie kleszcza lub tzw. rumień wędrujący, jaki jest pewnym z symptomów zakażenia boreliozą. Rumień po ukąszeniu kleszcza że być zmianą alergiczną czy toksyczno-zapalną, która nie sugeruje na obecność drobnoustrojów wywołujących dolegliwości odkleszczowe. Wysypka nie wystaje ponad stopień skóry, jest pomocna w dotyku oraz zazwyczaj nie powoduje ucisku lub uczucia swędzenia. Tego rodzaju skórny odczyn alergiczny wcale nie przekracza średnicy 5 cm oraz ustępuje po miesiącu, bez powodu na to, lub podjęliśmy leczenie, lub jeszcze nie.

Ukąszenie kleszcza

W wypadku, jeśli zauważymy na skórze kleszcza, należy go dobrze oraz jak najszybciej usunąć. Wyciągnięcie kleszcza w ciągu 24 godzin obniża ryzyko zapadnięcia na dolegliwość odkleszczową, boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. To tak w czasu zakażenia boreliozą pojawia się rumień na skórze. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

borelioza od kleszczy a rumień wędrujący
To musisz wiedzieć
•Po ukąszeniu kleszcza na skórze może pojawić się zaczerwienienie czy rumień.
•Zaczerwienienie nie jest złe oraz zazwyczaj znika po paru godzinach.
•Rumień zazwyczaj jest wielki, swędzący oraz piecze.
•Może być formę tzw. rumienia wędrującego, który pojawia się w innych miejscach na ciele.
•Rumień może pojawić się nawet kilka dni od ukąszenia kleszcza oraz zazwyczaj ma średnicę minimum 5 cm.
•Rumień po ukąszeniu kleszcza może mówić o zakażeniu boreliozą.
•Różne sygnały boreliozy to bóle głowy, stawów oraz mięśni, temperatura, schorzenia czucia lub kołatanie serca.
•Usunięcie kleszcza w przeciągu 24 godzin od ukąszenia, obniża ryzyko zapadnięcia na dolegliwości odkleszczowe.
Nie zawsze natomiast rumień się pojawia. Wówczas również ukąszenie tego pasożyta nie było groźne dla naszego życia, ale na cały wypadek warto skierować się do lekarza. Czasem rumień pojawia się dopiero po kilku dniach od zaatakowania nas przez kleszcza, więc również należy bacznie śledzić skórę w miejscu ukąszenia, a jeszcze w różnych miejscach, bo w boreliozie pojawia się tzw. rumień wędrujący, który przekłada się po skórze. W pierwszym stadium boreliozy bakteria umiejscawia się w miejscu ukąszenia pajęczaka. Wówczas te może pojawić się rumień, ale niekoniecznie. Borrelia (bakteria wywołującą boreliozę) w ciągu ok. 10 dni, a czasem nawet paru tygodni, przesuwa się drogą krwiopochodną – przez naczynia krwionośne i/lub naczynia limfatyczne, po całym organizmie. Wówczas również pojawia się rumień wędrujący (łac. erythema migrans).

Rumień wędrujący – co to?

Rumień wędrujący, zwany również „bawolim okiem”, jest stworzony przez bakterię Borrelia oraz jest jednym z symptomów ciężkiej dolegliwości odkleszczowej – boreliozy. Pojawia się zwykle w czasu 7-14 dni po ukąszeniu przez zarażonego ową bakterią kleszcza. Zwykle instynktownie znika po czasie blisko 1 miesiąca. Gdy jest dłużej, informuje to o rozsianiu się krętków czyli przejściu boreliozy skórnej do formie wczesnej rozsianej. Charakterystyczny rumień swoim kształtem przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna czy okrągła plamka po ukąszeniu tego pasożyta, po której pojawia się blady okrąg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here