Rodzaje kotłów na paliwa stałe – charakterystyka kotłów na drewno

0
2831
Rodzaje kotłów na paliwa stałe – charakterystyka kotłów na drewno

W jednorodzinnych gospodarstwach domowych najczęściej korzysta się z kotłów na paliwa stałe. Zazwyczaj w gospodarstwach wiejskich wykorzystywane są kotły na węgiel lub drewno, zaś w miastach częściej występują kotły na ekogroszek oraz pellet. Kotły na węgiel uznawane są za najbardziej szkodliwe dla środowiska, ponieważ emitują dużą ilość spalin CO. Jednak wiele osób dalej z nich korzysta, ponieważ węgiel na obszarach Polski jest najtańszym paliwem. Kotły na drewno są na drugim miejscu po kotłach na węgiel, chociaż współcześnie i one są wypierane przez nowocześniejsze urządzenia. Obecnie polityka państwa zmienia się i zachęca do wymiany starych kotłów na nowocześniejsze i ekologiczne. Można nawet starać się o dofinansowanie na innowacyjne urządzenia grzewcze.

Ogrzewanie – gazowe, elektryczne i olejowe

W Polsce najczęściej wykorzystywanym paliwem do ogrzewania jest gaz, drewno i węgiel. Rzadziej można spotkać gospodarstwa ogrzewane energią elektryczną lub olejem opałowym. W przypadku ogrzewania gazowego, każda osoba, która chciałby je założyć musi mieć dostęp do sieci gazowej. Taki obowiązek, sprawia, że osoby mieszkające poza miastem często nie mają możliwości korzystania z ogrzewania gazowego. Jednak ogrzewanie gazowe jest możliwe do instalacji w każdym budynku, jeśli zainwestujemy w zbiornik na gaz płynny, który jest dużo droższy do klasycznego gazu. Ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych, ale jego ogromną zaletą jest praktycznie bezobsługowość.

Ogrzewanie elektryczne jest dużo rzadziej spotykane, ponieważ cena energii elektrycznej jest wyższa od ceny gazu. W przypadku instalacji pompy ciepła, która zapewni ogrzewanie elektryczne trzeba się liczyć z bardzo dużym, jednorazowym kosztem inwestycyjnym. Ogrzewanie podłogowe natomiast generuje wysokie koszta eksploatacyjne przez cały czas wykorzystania. Jeszcze innym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne za pomocą pieca akumulacyjnego. Taka opcja jest dużo korzystniejsza, ponieważ wykorzystuje do grzania dużo tańszą drugą nocną taryfę energii elektrycznej.

Ogrzewanie olejowe obecnie wypada dość niekorzystnie na tle innych rozwiązań. Po pierwsze olej opałowy jest drogi, a paliwo wymaga magazynowania w specjalnych zbiornikach. Oprócz tego trzeba przeprowadzić specjalną instalację doprowadzająca paliwo do kotła.

Popularne rodzaje kotłów na paliwa stałe

Kotły zasypowe

Kotły zasypowe to chętnie wybierane rozwiązanie, wypada korzystnie pod względem kosztów oraz miejsca przeznaczonego na kotłownie. W kotłach zasypowych spala się węgiel, który jest tanim, lecz nie ekologicznym paliwem. Piece na węgiel zasypowe wymagają często obsługi i kontroli.

Kotły z podajnikiem

Kotły z podajnikiem należą do bardziej nowoczesnych urządzeń grzewczych i można w nich spalać pellet lub ekogroszek. Odznaczają się automatycznością i prostą obsługą. Posiadają zbiorniki, które samodzielnie podają paliwo do wnętrza kotła i dzięki temu przez kilka dni nie musimy uzupełniać opału. Kotły z podajnikami są dużo droższe od kotłów zasypowych, wynika to głównie z ich funkcjonalności i automatyki.

Kotły na drewno

Kotły na drewno wyglądem bardzo przypominają kotły zasypowe, ale mają nieco wydłużoną konstrukcje. Posiadają bardzo charakterystyczny długi ruszt, który pozwala na spalanie większych polanek drewna. Najlepsze kotły na drewno mieszczą długie kawałki drewna i dzięki temu palą się one dłużej, a dodatkowo powstaje więcej dymu niż z mniejszych polanek. Kotły na drewno posiadają na wyposażeniu dmuchawę powietrza.

Kotły na drewno zgazowujące

Kolejnym przykładem są kotły zgazowujące drewno, zupełnie inaczej działają niż tradycyjne  kotły na drewno. Mają bardzo dużą sprawność spalania drewna i wymagają montażu buforu ciepła. Kotły na drewno zgazowujące spalają opał przy mocy nominalnej.

Zalety kotłów na drewno

Kotły na drewno mają wiele zalet, które sprawiają, że dalej są one chętnie wykorzystywane. Jedną z nich jest niska cena opału w stosunku do paliw takich jak – gaz czy olej. Kotły na drewno nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych związanych z zakupem kotła oraz instalacją. Cenione są z ekonomię użytkowania oraz prostą obsługę.

Kotły na drewno są tanie w stosunku do urządzeń spalających inne paliwa (ekogroszek, pellet). Dodatkowo kotły na drewno nie potrzebują przeprowadzania specjalisty instalacji paliwowych, jak np.  w kotłach gazowych czy olejowych. Oczywistą zaletą kotłów na drewno jest łatwa dostępność do paliwa. W kotłach na drewno można palić dowolny rodzajem drewna, ważne, aby było ono odpowiednio wysuszone i miało właściwy rozmiar.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here