Beton jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych w budownictwie. Dzięki jego właściwościom znalazł on swoje miejsce w wielu dziedzinach przemysłu. Jest bardzo trwały, tani w utrzymaniu, nie jest toksyczny dla środowiska, a także jest podatny na obróbkę mechaniczną.
Rodzaje betonu
Mamy następujące rodzaje betonu:
– beton lekki, którego ciężar objętościowy mieści się w granicach od 800 do 2000 kg/m3. Aby wyprodukować tego rodzaju beton, należy wykorzystać lekkie kruszywo typu agloporyt, pollytag lub keramzyt. Tego typu beton można zastosować podczas budowy elementów ściennych i stropowych oraz wylewkach podkładowych i wyrównawczych
– beton zwykły posiada ciężar objętościowy od 2000 do 2600 kg/m3. W tym przypadku do produkcji stosuje się kruszywo naturalne, takie jak żwir oraz łamane jak granit. Najlepszym wykorzystaniem tego rodzaju betonu jest budowa elementów konstrukcyjnych, ścian osłonowych oraz pustaków. Jest to wytrzymały beton, aczkolwiek może pękać i rozwarstwiać się. Warto zapamiętać, aby wylewek tego betonu nie przeprowadzać zimą
– beton ciężki mający ciężar objętościowy wyższy od 2600 kg/m3, do którego produkcji wykorzystuje się specjalne kruszywo takie jak manganowe lub stalowe. Ten rodzaj betonu wykorzystuje się w sytuacjach, kiedy waga materiału nie ma kompletnie znaczenia. Stosuje się go w roli osłon radiologicznych w szpitalach oraz elektrowniach atomowych. Powodem jest zatrzymywanie części promieniowania jonizującego.
Klasy betonu
Każdy beton ma swoją klasę oznaczająca jego wytrzymałość na ściskanie. Klasy betonu oparte są na gęstości pozornej. Beton ciężki i lekki to klasy od C8/10 do C100/115. Najczęściej spotykaną klasą dla betonu lekkiego jest klasa od LC8/9 do LC80/88. Użycie jednego z poziomów wytrzymałości betonu zależne będzie od rodzaju wykonywanych prac budowlanych. Beton, który posiada klasę wyższą od C50 nosi nazwę betonu wysokowartościowego. Betony wysokowartościowe to klasa C100 do C150. Najbardziej wytrzymałym betonem jest beton ultra wysokowartościowy. Jego klasa wytrzymałości wynosi 150 MPa.
Beton jamisty
Beton jamisty jest betonem wodoprzepuszczalnym, który zapewnia retencję wód opadowych. Specjalna struktura z pustkami powietrza, stanowiące 30% objętości betonu, tworzy z niego produkt kruszywowy. Stosuje się go do budowy nawierzchni w miastach, stref rekreacyjnych, a także przy budowie tarasów. Zapewnia skuteczną retencję wody opadowej w miastach. Do produkcji betonu jamistego stosuje się kruszywo o dużej granulacji od 8 do 16 milimetrów. Pozwala to osiągnąć lepszą przepuszczalność wody.