Wbrew pozorom, ogród nie musi być piękny tylko latem. Warto dbać o niego również zimą, kiedy to wyjście na taras z kubkiem kawy jest jedną z przyjemniejszych, porannych czynności. Oto kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci stworzenie atrakcyjnego, zimowego ogrodu.
Odpowiednie rośliny to podstawa
Pierwszą sposobem, który pozwoli na cieszenie się ogrodem również w mroźniejsze dni, jest posadzenie roślin zachowujących urodę przez cały rok. Sprawdź, czy wśród tych, które już posiadasz, nie znajdują się takie „wytrwałe” gatunki. Jeżeli nie, warto zasadzić przede wszystkim kilka iglaków. Stworzą niesamowity klimat zwłaszcza wtedy, gdy spadnie śnieg i osadzi się na gałązkach. Pięknie przyozdobią ogród na święta, zwłaszcza gdy zawiesisz na nich kolorowe światełka czy drewniane ozdoby. Jednak iglaki to nie wszystko. Do upiększenia podwórka możesz wykorzystać również wrzosy, krzewy i trawy, które rosną przez cały rok. Niektóre z nich nawet zimą obsypują się owocami. Przykładami takich roślin są m.in. jarzębina, śnieguliczki, berberys, oraz ogniki.
Oświetlenie ogrodowe jak z bajki
Poza roślinnością, równie ważne jest oświetlenie ogrodowe. Zimą szybciej robi się ciemno, przez co świat za oknem może prezentować się wyjątkowo ponuro i przygnębiająco Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem dla każdego ogrodu będą odpowiednie lampy zewnętrzne. Mogą mieć różne kształty i rozmiary. Będą służyć zarówno jako ozdoba, jak i oświetlenie dodatkowe. Wśród propozycji producentów znajdziesz m.in. słupki stojące, kinkiety elewacyjne, lampy wiszące, czy oprawy najazdowe. Jednak najciekawszą i oryginalną dekoracją będą świecące kule ogrodowe. W ogrodzie doskonale prezentują się kule imitujące naturalny kamień, modele o matowej powierzchni, a także te szkliste, czyli lekko połyskujące.
Możemy wybierać pomiędzy kulami montowanymi na szpikulec, przykręcanymi do podłoża lub po prostu ustawianymi na nim. Takie oświetlenie ogrodowe jest nie tylko wysoce estetyczne, ale również bardzo praktyczne. Kule lub słupki mogą rozjaśnić np. ciemną dróżkę prowadzącą od bramy wejściowej do samego domu. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości tego typu produktów, najlepiej szukać w hurtowniach internetowych. W niektórych miejscach, np. na elektromarketania.pl, znajdziemy szeroki wybór oświetlenia zewnętrznego (i nie tylko) w bardzo korzystnych cenach.
Dodatkowe ozdobniki
Oczywiście w Twoim zimowym ogrodzie nie może zabraknąć dodatkowych dekoracji. Przykładami takich ozdób są m.in. budki dla ptaków, estetyczne donice umieszczone na tarasie lub balkonie, czy przytulna altanka. Świetnym rozwiązaniem jest również zorganizowanie przydomowego wrzosowiska. Wystarczy, że w wybranym miejscu posadzisz kilka wrzosów i rozsypiesz wokół nich korę, która uchroni je przed nadmiernym zimnem. Kwiatki wrzosu nie opadają jesienią i zimą. To kolejne rośliny, które przetrwają chłodne dni – jednak w tym przypadku wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Wszystko to sprawi, że Twój ogród wyda się ciekawszy i bardziej urozmaicony. A szroniący mróz, lodowe sople i śnieg dodatkowo podkreślą jego urok.n