Prawo autorskie

0
1454
Prawo autorskie

Zakres prawa autorskiego jest bardzo szeroki. Dotyczy wielu aspektów utworzonego utworu (w rozumieniu prawnym) i służy przede wszystkim osobom, które dany utwór stworzyły. Nie każdy jednak utwór będzie podlegał ochronie.

Przede wszystkim, należy pamiętać, że prawa autorskie są dwurodzajowe – prawa autorskie osobiste dotyczą tego, kto stworzył dany utwór – najprościej mówiąc jest to możliwość podpisania danego filmu, piosenki, wiersza, książki czy fotografii i nikt nie może tego zabronić, czy wykupić prawa do podpisania się pod danym utworem. Prawa autorskie majątkowe dotyczą kwestii finansowych i w tym przypadku jak najbardziej są one zbywalne, pod warunkiem zachowania pewnych zasad.

Jednak, jak już wcześniej wspomniano, nie każdy utwór podlega ochronie. A więc – co nie podlega prawu autorskiemu? Polskie prawo stanowi, że ochronie takiej nie podlegają:
– akty normatywne bądź ich projekty urzędowe (np. ustawy);
– dokumenty urzędowe, znaki, materiały, symbole (np. opracowania, poradniki, orzeczenia sądów, interpretacje podatkowe, analizy, formularze, wzory itp.);
– opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
– proste informacje prasowe – ukazujące się np. na stronach rządowych lub takie, które przedstawiają jakieś zdarzenie w telegraficznym skrócie i bez ocen czy komentarzy autorskich.

Jak można zauważyć – dotyczy to przede wszystkim pracy rządu oraz wszelkiego rodzaju dokumentów. Nie są one utworem (nie ma w nich nic oryginalnego, większość z nich ma podobną treść), więc nie podlegają ochronie.

yoggi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWalka z zaskórnikami
Następny artykułCo oznacza bi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here