Wspaniale utrzymany ogród to prawdziwa duma dla gospodarza. W Polsce upiększanie zieleni wokół domu to rzecz bardzo popularna i stale rozwijająca się. Swoje wyjątkowe miejsce w architekturze krajobrazu ma drewno – materiał naturalny, łatwo dostępny i trwały. Płoty drewniane ogrodowe są świetnym przykładem, jak zebrać wszystkie zalety tego materiału w jednym, prostym produkcie. Podpowiemy wam dzisiaj czym kierować się przy zakupie, czym charakteryzuje się najlepszy płot drewniany, cena, a także kiedy go kupić.
Czym kierować się przy zakupie płotów drewnianych?
W przypadku produktów ogrodowych cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaj i solidność wykonania. Płot ażurowy drewniany nadaje się na osłonięcie jakiejś części wewnątrz ogrodu, ale nie spełni roli mocnego ogrodzenia domu, który zapewni intymność i bezpieczeństwo domownikom. W sklepie pytajmy o płoty drewniane lamelowe. Są to zwarte konstrukcje na mocnych ramach, których wysokość przekracza 2 m.
Dla niektórych płoty drewniane lamelowe mogą wydawać się zbyt przytłaczające. Warto poszukać zatem kompromisu. Wielu producentów drewnianych płotów ogrodowych oferuje ciekawe połączenie płotu ażurowego z płotem lamelowym. Do około 1,8 m wysokości ogrodzenie drewniane jest zwarte i mocne, natomiast górną krawędź stanowi miła dla oka kratka drewniana, często ciekawie formowana, np. na wzór fali lub rombu.
Cena płotu drewnianego zależy w dużej mierze od gatunku drewna. Importowane materiały kosztują wiele drożej niż rodzime gatunki. Oczywiście płoty sosnowe czy płoty świerkowe można malować na dowolne kolory, dlatego czasem tańszą alternatywą dla ciemnego, importowanego drewna jest właśnie farba z powłoką impregnującą. Przykładowe ceny drewnianych płotów tego typu: Produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe
Fot. Przykłady drewnianych płotów osłonowych
Kiedy kupować płoty ogrodowe drewniane?
Producent płotów drewnianych najwyższe ceny ma w sezonie letnim, kiedy Polacy najczęściej decydują się na wymianę ogrodzenia. Dlatego najlepsze ceny płotów ogrodowych drewnianych czekają na nas w okresie później jesieni i zimy. Wtedy, zwykle ze względu na niższe zainteresowanie, wielu producentów i dystrybutorów robi sezonowe obniżki.
Jesień i zima, jeśli tylko są łagodne i grunt nie jest przemarznięty, są także dobrą porą na montaż ogrodzenia. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę, czy producent dostarcza płoty drewniane ogrodowe już fabrycznie zaimpregnowane. Odejdzie nam wówczas przy montażu sporo dodatkowej pracy, związanej z nakładaniem powłoki ochronnej. Oczywiście średnio co około 3 do 5 lat i tak czeka nas renowacja drewnianego ogrodzenia, ale tego nie da się uniknąć w przypadku wszystkich drewnianych produktów ogrodowych.
Fot. Drewniany płot siatkowy
Gdzie kupić płot drewniany do ogrodu?
Do wyboru mamy wiele lokalnych sieci marketów budowlanych, gdzie znajdziemy typowe modele ogrodzenia. Jednak ceny są tam zwykle mocno wygórowane. Warto zatem poznać oferty lokalnego producenta płotów ogrodowych – zazwyczaj czeka tam na nas sporo wariantów oraz możliwość ściągnięcia na zamówienie nietypowego gatunku drewna lub elementu ozdobnego. Ceny płotów drewnianych są tam bardziej konkurencyjne, a przy zakupie większej ilości produktów można oczekiwać rabatów na te lub inne drewniane produkty ogrodowe z oferty.