Pampersy dla dorosłych lub majtki chłonne to środki higieny osobistej, które – pomimo dolegliwości ze strony układu moczowego – pozwalają chorym normalnie funkcjonować. Problemem bywają jednak spore wydatki. Sprawdź, czy tobie lub twoim bliskim przysługuje refundacja w tym zakresie.
Nietrzymanie moczu jest nieprzyjemną dolegliwością, która przydarza się wielu dorosłym. Kobiety borykają się z nią znacznie częściej niż mężczyźni, ale u jednych i u drugich powoduje ona, poza czysto medycznym aspektem sprawy, poważne skutki psychologiczne. U dorosłych następuje znaczne obniżenie własnej wartości i pewności siebie, które może prowadzić do głębokich stanów depresyjnych, aż po całkowite wykluczenie społeczne. Nowoczesne środki higieny osobistej, takie jak pampersy dla dorosłych, majtki chłonne czy pieluchomajtki, pozwalają prowadzić normalne, aktywne życie. Sprawiają, że chorzy cierpią znacznie mniej i potrafią cieszyć się życiem. Takie środki to spory wydatek, ale i na to znajdzie się rada.
Rodzaj schorzenia a refundacja
Nietrzymanie moczu ma różne przyczyny i odmienne postaci. Schorzenia te łączy utrata kontroli nad oddawaniem moczu. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tej dolegliwości: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu, a trzecią postacią jest forma mieszana. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to utrata kontroli nad zwieraczem pęcherza w czasie najmniejszego nawet wysiłku, takiego jak kaszel, kichanie czy śmiech. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zwiotczenie albo mniej lub bardziej trwałe rozluźnienie mięśni dna miednicy. Drugą postacią dolegliwości jest naglące nietrzymanie moczu, co w literaturze medycznej określane jest także jako pęcherz nadreaktywny. Tu występuje albo częstomocz, albo nagląca potrzeba oddania moczu, nad którą nie można zapanować w żaden sposób. Przyczyny nietrzymania moczu w dowolnej formie mogą mieć różne podłoże. Można się ich doszukiwać w obszarach neurogennych, nowotworowych czy też jako powikłanie po zabiegach operacyjnych.
Refundacja na pampersy dla dorosłych przysługuje osobom, u których lekarz zdiagnozuje rodzaj nietrzymania moczu. Ten rodzaj schorzenia musi być wymieniony na liście opublikowanej przez Ministra Zdrowia, gdzie ujęto wszelkie odmiany nietrzymania moczu kwalifikujące pacjenta do otrzymania refundacji.
Jak uzyskać refundację na pampersy dla dorosłych?
Jeśli dany rodzaj nietrzymania moczu znalazł się na liście schorzeń uprawnionych do otrzymania refundacji, to można otrzymać dofinansowanie na 60 sztuk środków chłonnych miesięcznie. Mianem „środki chłonne” określa się pampersy dla dorosłych, majtki chłonne, pieluchy lub wkładki anatomiczne.
Aby otrzymać refundację, należy udać się do lekarza, z którym wcześniej umowę podpisał NFZ. Może to być lekarz onkolog, geriatra, neurolog, urolog lub lekarz rodzinny. Lekarz wystawia zlecenie, które musi zostać potwierdzone przez lokalny oddział NFZ. Potwierdzając po raz pierwszy takie zlecenie, NFZ zobowiązany jest do wystawienia tak zwanej „Karty comiesięcznego zaopatrzenia”. Z taką kartą wystarczy udać się do apteki lub sklepu zaopatrzenia medycznego, który również posiada umowę z oddziałem NFZ, a następnie zrealizować zamówienie.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała problem nietrzymania moczu przez dorosłych, jako jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych trapiących obecnie społeczeństwo. Problem ten ma aspekt nie tylko zdrowotny, powoduje on także duże kłopoty na polu ekonomicznym, bo wiele osób nie jest w stanie podołać tak dużym wydatkom, jakie generują środki chłonne.