Oświetlenie industrialne – idealne do surowych i minimalistycznych wnętrz

0
1825

W przeszłości aranżowano wnętrza pełne bogactwa i przepychu. Uroku miały im dodawać efektowne zdobienia i wyszukane formy bogate w motywy dekoracyjne. Współcześnie wielu inwestorów wybiera raczej aranżacje skromne i minimalistyczne. Stawia się w nich przede wszystkim na funkcjonalność, przestrzeń i dobre oświetlenie. To ostatnie odgrywa istotną rolę, zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku. Dlatego w takich wnętrzach ważne są duże przeszklenia okienne oraz lampy, które znajdują praktyczne zastosowanie.

Oświetlenie w stylu industrialnym zdecydowanie różni się od lamp utrzymanych w innej stylistyce. Charakteryzuje je surowa, minimalistyczna forma. Często są to lampy pochodzące ze starych pofabrycznych pomieszczeń lub oprawy, które je naśladują. Czym odróżniają się od innego dostępnego na rynku oświetlenia?

Industrialne wnętrza – krótka charakterystyka

Aby zrozumieć, jakie lampy i dlaczego sprawdzają się w aranżacjach industrialnych najlepiej, musimy najpierw poznać cechy samego stylu. Industrialne wnętrza są bardzo minimalistyczne i surowe. Nie ma w nich miejsca na bogate zdobienia i bibeloty. Wszystko powinno być proste i stonowane – również formy oraz kolorystyka. W takich wnętrzach ważna jest przestrzeń, meble o prostych formach ograniczamy więc do niezbędnego minimum. Dzięki temu zyskamy sporo miejsca, a aranżacja będzie dawała wrażenie lekkości. W kolorystyce również panuje minimalizm. Skromna paleta barw, w której dominuje szarość, biel i czerń pozwala nadać wnętrzu skromnego, ale eleganckiego wyglądu.

W stylu industrialnym dominują naturalne materiały. Najczęściej spotkamy w nich beton, drewno, szkło i metal. Pomieszczenia są przestronne i często łączą wiele funkcji. Charakterystyczny jest brak ścianek działowych, które pozostawia się wyłącznie w tych pomieszczeniach, które mają dawać poczucie intymności i chronić prywatność domowników. Wysokie sufity również dają poczucie przestrzeni i optycznie powiększają wnętrze. Typowe są też duże przeszklenia, które mają wpuszczać dużo światła. Po zmroku rolę tę przejmują oprawy oświetleniowe.

Lampy w industrialnych wnętrzach

W pomieszczeniach z wysokimi sufitami dość często pojawiają się długie lampy wiszące. Wiele takich opraw daje możliwość regulacji wysokości, na jakiej zawiśnie źródło światła. To pozwala zawiesić je na tyle nisko, by wnętrze sprawiało wrażenie bardziej przytulnego i ciepłego. Sama forma opraw pozostaje prosta. Najczęściej ma kształt odwróconej, metalowej misy w kolorze bieli, czerni albo ocieplającej wnętrze miedzi. Przykłady takich lamp można znaleźć na stronie Azzardo.com.pl.

Nierzadkie są też wiszące lampy betonowe, które wyglądają bardzo efektownie i chętnie wprowadzane są przez inwestorów także do innych niż industrialne aranżacji. Na uwagę z pewnością zasługuje metalowa lampa „kwoka”. Jej kolorystyka może być bardziej zróżnicowana, choć jednolita. Czasem jest to lampa w kolorze czerwonym, innym razem w kolorze zielonym albo żółtym. Zdarza się, że producenci oświetlenia pozostawiają naturalną barwę metalu. Sama nazwa wzięła się stąd, że lampy o takiej formie wykorzystywano do ogrzewania piskląt.

Bardzo ciekawie wyglądają też lampy z metalową kratką. Zazwyczaj są to nieduże oprawy z pojedynczym lub kilkoma źródłami światła. Mogą przyjmować formę kinkietów albo lamp wiszących. Doskonale sprawdzają się lampy pozbawione oprawy. Nieosłonięta niczym żarówka dodaje wnętrzu uroku i ociepla je.

Przykłady opraw industrialnych można długo opisywać. Ich różnorodność to atut, dzięki któremu każdy inwestor znajdzie coś dla siebie. Niepodważalny urok sprawia natomiast, że są to lampy bardzo popularne, które chętnie wprowadzamy zarówno do wnętrz industrialnych, jak i innych aranżacji.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here