Meble tapicerowane są doskonałym wyborem do salonu. Nadają mu szyku i elegancji. Jednak zaniedbane wyglądają smutno i tracą na atrakcyjności. Podpowiadamy, jak czyścić meble i narożniki tapicerowane.
Dbałość na co dzień
Meble tapicerowane, w tym narożniki, fotele, kanapy, sofy, wymagają regularnego czyszczenia. Nawet jeśli wydaje nam się, że są czyste, powinniśmy je regularnie odkurzać i przecierać lekko wilgotną ściereczką. Kurz jest wrogiem obić tapicerowanych. Jeśli go nie usuwamy, może zostać trwale wtarty w mebel, zmienić jego kolor i szlachetny wygląd. W najintensywniej używanych miejscach pojawią się ciemne plamy, co nigdy nie wygląda dobrze.
Przy odkurzaniu mebli tapicerowanych, szczególnie narożników, trzeba pamiętać o wszelkich zagłębieniach i miejscach trudno dostępnych. To tam najczęściej zbiera się brud i kurz, a jeśli pojawi się wilgoć, jej następstwem będzie pleśń.
Przed przystąpieniem do czynności konserwatorskich dobrze jest zapoznać się z informacją od producenta mebla. Znajdziemy tam szczegółowe wytyczne na temat czyszczenia mebli tapicerowanych.
Sięgnij po sodę oczyszczoną
Soda nadaje się nie tylko do ciast. Jest doskonałym, a przy tym w pełni bezpiecznym środkiem na usunięcie plam i zabrudzeń. W przypadku tych niewielkich wystarczy rozpuścić kilka łyżek sody w litrze wody i takim roztworem przetrzeć mebel. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy pastą z sody i wody, delikatnie pocierając brudne miejsce gąbką z odrobiną pasty.
Pasta do zębów
Znajduje się w każdym domu i jest ratunkiem w przypadku świeżej plamy np. z atramentu (ach te dzieci z długopisami w dłoniach!) na obiciu skórzanym lub imitującym skórę. Zamiast pasty do zębów można użyć też wody kolońskiej.
Proszek do prania
Wbrew pozorom nie używamy go w standardowy sposób, czyli nie rozpuszczamy w wodzie, ale nakładamy na plamę i czekamy przynajmniej dwie godziny. Po tym czasie usuwamy wierzchnią warstwę proszku, a to, co zostanie, pocieramy gąbką tak długo, aż razem z proszkiem zniknie plama.
Amoniak
Znany jest z nieprzyjemnego zapachu i kojarzony raczej negatywnie. Jednak warto mieć go w domu. Roztwór wody i amoniaku jest najlepszym lekarstwem na obicia z aksamitu. Wystarczy łyżka amoniaku na pół litra wody.
Preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych
Ponieważ są różne rodzaje tapicerek, są też różne preparaty do ich czyszczenia. Warto dokładnie określić, jaki mebel mamy w domu i zaopatrzyć się w środek do jego czyszczenia ot tak, na wszelki wypadek.
Każdorazowo przed przystąpieniem do czyszczenia mebli tapicerowanych trzeba sprawdzić działanie specyfiku na niewidocznej części. Dotyczy to nie tylko kupnych środków chemicznych, ale także tych domowych.
Stop silnym preparatom chemicznym!
Usunięcie trudnych plam często wymaga zastosowania rozpuszczalnika, benzyny ekstrakcyjnej lub silnego odplamiacza. Jednak takich specyfików nie powinniśmy używać przy czyszczeniu mebli tapicerowanych. Prawdopodobnie uda nam się usunąć plamę, niestety zamiast niej pojawi się na obiciu brzydkie i trwałe odbarwienie.
Zleć czyszczenie profesjonaliście
Czyszczenie mebli tapicerowanych, szczególnie usuwanie plam, może budzić przerażenie. Jeśli boisz się o całość swojego mebla, nie jesteś ekspertem od usuwania plam, nie eksperymentuj. Zatrudnij pomoc domową oferującą sprzątanie we Wrocławiu lub innym mieście. Osoby oferujące takie usługi znają także sposoby na usuwanie trudnych plam z wrażliwych powierzchni.