Panele fotowoltaiczne pozwalają na przetwarzanie energii słonecznej w prąd. Dlatego budzą coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów prywatnych. Jednak tutaj powstaje pytanie – gdzie najlepiej je zamontować, aby instalacja była jak najbardziej wydajna?
Panele fotowoltaiczne na dachu – na co zwrócić uwagę przy montażu?
Przejeżdżając obok domów jednorodzinnych, można zauważyć, że fotowoltaika faktycznie budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów prywatnych. Zazwyczaj instalacje z panelami słonecznymi umieszcza się na dachach domów jednorodzinnych. Jednak niekiedy można spotkać się również sytuacją, gdy są one postawione na gruncie. Niezależnie od tego, gdzie dokładnie montuje się panele, trzeba pamiętać o jednej, najważniejszej rzeczy. Nic nie powinno ich zasłaniać. W innym przypadku może okazać się, że panele nie będą pobierały odpowiedniej ilości promieni słonecznych. A co za tym idzie, nie będą tak wydajne, jak to zostało przewidziane w projekcie. Wskazuje się, że cień padający na panel może zmniejszyć ich efektywność nawet o 70%.
Montowanie paneli słonecznych na dachu – w jakim miejscu najlepiej je umiejscowić?
Montowanie paneli słonecznych na dachu jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań związanych z fotowoltaiką. Szczególnie taki typ montażu paneli stosuje się na dachach skośnych. Wówczas ogniwa montowane są na skosie od strony południowej. Pozwala to na uzyskanie ich największej wydajności. Panele całkiem dobrze sobie radzą również w sytuacji, gdy są zamontowane od strony południowo-zachodniej. Jednak będą one mniej efektywne o ok. 10% w porównaniu do tych umieszczonych od strony południowej. Ich najmniejsza wydajność będzie wtedy, gdy zamontuje się je od strony północnej. Trzeba pamiętać też, że efektywność paneli zależy od ich kąta nachylenia. W zależności od strony, z jakiej znajdują się panele, powinien on wynosić od ok. 25 do 55 stopni. Jeżeli dach nie ma odpowiedniego nachylenia, koryguje się je przy pomocy konstrukcji, na jakiej umieszczane są panele.
Dodatkowo, przed podjęciem decyzji o montażu paneli na dachu, warto sprawdzić jego stan. Jest to ważne szczególnie w przypadku starszych budynków, gdyż montaż paneli na pokryciu dachowym wymagającym remontu może okazać się nieopłacalny.
Panele fotowoltaiczne na gruncie – co należy uwzględnić?
Umieszczając panele fotowoltaiczne na gruncie o wiele trudniej znaleźć miejsce niezacienione niż w przypadku ich zamontowania na dachu czy nawet na ścianie. Dlatego warto instalować je na wysokości ok. 1,5 m, a nawet 2,5 m. To pozwoli zwiększyć ich wydajność. Warto też rozważyć montaż paneli na ruchomych wysięgnikach, które będą zmieniały ich pozycję dzięki wbudowanemu czujnikowi promieniowania słonecznego. Umożliwi to im „śledzenie” słońca na niebie i pobieranie optymalnej ilości promieniowania. Miejsce, gdzie znajdują się panele, warto odgrodzić od pozostałej części posesji. Panele montowane na gruncie najlepiej sprawdzają się na działkach o płaskiej powierzchni, a także lekko nachylonej w stronę południową.