Mezoterapia cieszy się nieprzerwaną popularnością już od ponad pięciu dekad, jako jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych zabiegów w gabinetach dermatologii kosmetycznej. Nie dzieje się tak bez powodu, bowiem uchodzi on za jeden z najbardziej sprawdzonych i bezpiecznych pod względem technicznym zabiegów medycyny estetycznej. W ciągu kilku chwil potrafi znacząco odmłodzić, odżywić i przywrócić blask zmęczonej skórze, a co więcej efekt utrzymuje się przez dłuższy czas. Przed umówieniem się na wizytę warto jednak dowiedzieć się czym dokładnie jest mezoterapia i na co należy się przygotować.
Korzyści płynące z mezoterapii
Zabieg ten przeznaczony jest dla osób dbających o piękną i zdrową skórę. Jest on prosty i nieskomplikowany, bowiem polega jedynie na wstrzyknięciu substancji odpowiadających za młody wygląd, do których zalicza się przede wszystkim kwas hialuronowy, wybrane witaminy i aminokwasy, kofeinę, organiczną krzemionkę oraz sole mineralne. Mezoterapia daje widoczne efekty już po pierwszym zastosowaniu, co czyni ją jednym z ulubionych zabiegów medycyny estetycznej. Najczęściej stosowany jest zimą i wczesną wiosną, kiedy po kilku miesiącach chłodu i mrozów skóra pozbawiona jest jędrności i blasku i nawet najlepszej jakości kosmetyki zdają się nie wystarczać.
Rodzaje zabiegu do wyboru
Mezoterapię dzieli się na dwa podstawowe typy – igłową i bezigłową. Pierwszy z nich ze względu na wykorzystane w nim narzędzie uznawany jest za zabieg inwazyjny. Polega on na wstrzyknięciu za pomocą igły wcześniej wspomnianych składników odżywczych jednym precyzyjnym ruchem pod powłokę skóry.
Bardziej innowacyjną i obecnie najchętniej wybieraną metodą jest z kolei mezoterapia bezigłowa, w której do aplikacji substancji odżywczych wykorzystuje się zamiast igły fale radiowe. Zabieg ten nie powoduje bólu, dzięki czemu uznawany jest za o wiele przyjemniejszy i nieinwazyjny. Co więcej uważa się go za niezwykle pomocny w walce z cellulitem, który uprzykrza życie wielu kobiet.
Zalety i wady mezoterapii
Niezwykle wiele korzyści przemawiających za zastosowaniem zabiegu nie oznacza jednak, że nie posiada on pewnych minusów. Zaliczyć można do nich z pewnością nieprzyjemne doznania, a nawet ból, jaki powoduje mezoterapia igłowa. W przypadku dłoni doskwiera on na tyle mocno, że poprzedza się ją nałożeniem maści znieczulającej. Po zabiegu na tę partię dla przedłużenia efektu należy podczas kuracji regularnie nawilżać ręce kremem lub balsamem na pękającą skórę dłoni. Co więcej, aby efekt był naprawdę uderzający najczęściej potrzeba więcej niż jednego zabiegu, a choć nie jest on zabójczy dla portfela to nie należy też do całkiem najtańszych.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Choć mezoterapię, zwłaszcza bezigłową, stosować można bez względu na wiek, nie ma podanego limitu dolnego ani górnego, istnieje jednak kilka przeciwwskazań. Należą do nich przede wszystkim uczulenie lub alergia na którykolwiek ze składników zabiegu, choroby takie jak cukrzyca lub opryszczka, ciąża, a także zażywanie leków przeciwnowotworowych lub przeciwzakrzepowych. Ponadto osoby, będące w trakcie kuracji lekami rozrzedzającymi krew chcąc skorzystać z tego zabiegu, co najmniej trzy tygodnie przed planowaną wizytą powinny przerwać stosowanie tychże preparatów.