Współcześnie prowadzący biznes przedsiębiorcy muszą pamiętać o zachowywaniu wielu procedur oraz wytycznych. Gdy prowadzimy firmę wciąż musimy zatem być na bieżąco z wszelkimi przepisami oraz innymi regulacjami prawnymi, które wprowadzają ustawodawcy.
Jedną z najnowszych nowinek w szeroko rozumianym zakresie finansów przedsiębiorstwa jest tak zwany mechanizm podzielonej płatności. Jest to to stosunkowo niedawno wprowadzony system mający na celu ochronę przed okrutnym procederem wyłudzania podatku VAT na którym tracą przecież wszyscy obywatele. Oczywiście jak często bywa w takim przypadku całe działanie ma także swoje drugie dno i w tym przypadku jest nim po prostu chęć podreperowania finansów państwowych. T
Trudno się z resztą takim zakusom dziwić, gdyż jak pokazują liczne statystyki koszty obciążenia budżetu państwa ciągle rosną. Wpływ mają na to nie tylko wprowadzane przez rząd liczne programy społeczne, ale również ogólny poziom wydatków, który ze względu na uwarunkowania rynkowe musi po prostu wzrastać. Jako przykład możemy tutaj podać chociażby wzrosty pensji w sektorze edukacji czy też stale zwiększające się wydatki na obronność. Wróćmy jednak do naszego głównego tematu. Otóż najprościej rzecz ujmując płatność split payment jest niczym innym jak pewnym systemem dzielenia danej płatności na dwa rachunki bankowe.
Gdy kupujący wysyła przelew to jest on równocześnie rozdysponowany na dwa rachunki sprzedawcy z zaznaczeniem, że kwota podatku VAT od razu trafia n specjalnie dedykowana subkonto. Dzięki temu niemożliwe (lub też znacznie utrudnione) staje się przywłaszczenie tych środków przez nieuczciwych przedsiębiorców. Jak przypuszczają eksperci w przyszłości może zdarzyć się tak, że taki mechanizm całkowicie zastąpi znane nam dotychczas metody zabezpieczenia płatności jak na przykład odpowiedzialność solidarna lub też tak zwane odwrotne obciążenie. Z resztą już obecnie w całym kraju panuje obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 roku. To zdaje się zatem tylko potwierdzać jak ważny jest to mechanizm dla naszego państwa i jego finansów.