Łojotokowe zapalenie skóry to choroba zapalna o przewlekłym charakterze. Dotykana jest głównie przez osoby młode, głownie mężczyzn. We wczesnym dzieciństwie może objawiać się jako ciemieniucha. U dorosłych pojawia się jako przewlekły stan zapalnego owłosionej skóry głowy i znajdujących się tam obszarów skóry, które bogate są w gruczoły łojowe. Leczenie polega na stosowaniu glikokortykosteroidów oraz izotretynoidów.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-przyczyny-objawy-leczenie/
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Jest to choroba dotykająca 1 – 3% osób na całym świecie. U podłoża choroby leży reakcja zapalna organizmu na grzyby Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Drożdżak ten bytuje na skórze człowieka i w warunkach zdrowia nie wywołuje żadnych objawów. Jednak w efekcie jego nadmiernego namnażania dochodzi do rozwoju zakażenia.
Nadmierna ekspansja grzyba pojawia się, gdy występują współwystępują następujące czynniki:
- Choroby skóry
- Podrażnienia skóry kosmetykami
- Ogólne osłabienie organizmu i stres
- Otyłość
- Narażenie na skrajne warunki pogodowe
- Zaburzenia hormonalne (w tym nadmiar androgenów)
- Zaburzenia psychiczne i neurologiczne
- Nadużywanie alkoholu
- Zakażenie wirusem HIV
Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry
Objawy pojawiają się głownie jesienią i zimą. Zaostrzając przebieg łojotokowego zapalenia skóry nasilają niskie temperatury. Zmiany skórne pojawiają się natomiast na obszarach skóry, które są bogate w gruczoły łojowe. Mowa tu o owłosionej skórze głowy, fałdach nosowo-policzkowych, okolicach brwi i czoła, a także policzki i górna warga. Natomiast lokalizacja łojotokowego zapalenia skóry na ciele obejmują okolice pach, miejsc intymnych, fałdy skórne i zgięcia stawowe. Zaobserwować można swędzącą, podrażnioną, wrażliwą i łuszczącą się skórę.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry
Leczenie zapalenia skóry polega na stosowaniu leków miejscowych i ogólnych. Leki miejscowe to przede wszystkim izotretynoidy zmniejszające wydzielanie łoju, a także antyhistaminowe środki łagodzące dokuczliwy świąd. Krótkofalowo można zastosować glikokortykosteroidy. W leczeniu doustnie, wyłącznie zastosowane są przeciwgrzybicze leki azolowe.
Zobacz też: http://shafiarka.pl/lysienie-bliznowaciejace-czym-sa-objawy/