Latarka dopasowana do potrzeb – jaką latarkę kupić?

0
1518
Latarka dopasowana do potrzeb - jaką latarkę kupić?

W natłoku marketingowej mowy trawy wybór odpowiedniej do zapotrzebowań latarki nie jest prostym zadaniem. Latarki policyjne, taktyczne, lampy turystyczne i wiele innych dostępnych rodzajów sprawa, że określenie własnych potrzeb bez podstawowej wiedzy technicznej staje się niemożliwe. Jaką latarkę kupić do biegania? Jaką latarkę wybrać na biwak? Dowiesz się z tego z artykułu.

Różne rodzaje latarek – latarka czołowa czy ręczna?

Poznanie podstawowego podziału będących w sprzedaży latarek oraz ich atutów pozwoli Ci na podjęcie wstępnej decyzji dotyczącej rodzaju urządzenia. Następnie po omówieniu parametrów technicznych będziesz miał wiedzę, która pozwoli Ci na podjęcie ostatecznej decyzji. Wszystkie latarki możemy podzielić na latarki ręczne oraz czołówki. Różnice w użytkowaniu są pochodną ich odmiennych kształtów.

latarki czołowe

Wyróżnić możemy też lampę turystyczną, aczkolwiek ta sprawdza się jedynie do statycznego oświetlania przestrzeni (na stoliku, gałęzi) Z kolei czołowi, jak i ręczne latarki stosować możemy w ruchu. Klasyczna latarka czołowa składa się z modułu oświetlającego, systemu zasilającego oraz systemu mocowania. Jest zakładana na głowę, kask oraz znacznie mniejsza aniżeli klasyczna latarka ręczna.

System mocujący składa się z jednego lub dwóch zakładanych wokół głowy pasków wraz ze sprzączkami regulującymi ich ucisk. Oznacza to, że w czasie użytkowania nie ma konieczności stosowania dłoni. Ręce są całkowicie wolne, a ty będziesz mógł kontynuować każde podjęte przed zapadnięciem zmroku przedsięwzięcie! Tego rodzaju sprzęt będzie nie zastąpiony, jeżeli wolne ręce są dla ciebie priorytetem.

Jeżeli zdecydowałabyś się na latarkę ręczną z pewnością uzyskasz bardzo wysoki komfort użytkowania. W przeciwieństwie do czołówek latarki ręczne nie posiadają systemu mocowania dzięki czemu mogą być sprawnie przekazywane innym osobom, a ich strumień światła może być nakierowany na interesującą nas przestrzeń bez konieczności wykonywania jakichkolwiek ruchów głową.

latarki ręczne

Oznacza to, że latarka ręczna jest znacznie bardziej dynamiczna. W czasie użytkowania możemy bezproblemowo zmieniać jej zastosowanie. Z tego względu sprawdzi się doskonale w zmiennych warunkach. Przykładowo jako dodatkowe oświetlenie w czasie przemarszu przez las, czy też jako doskonałe narzędzie do zapoznania się z obszarem, w którym będziemy chcieli rozbić obóz.

Ponadto, jeżeli wybierzesz latarkę ręczną nie będziesz ograniczony przez rozmiar. Czołówki muszą być kompaktowe i bardzo lekkie. Nie dotyczy to klasyczny latarek ręcznych. Dzięki temu mogą one być nieco większe oraz co jest z tym związane silniejsze, aniżeli czołówki. Spośród tego rodzaju urządzeń wyróżnić można sprzęt taktyczny, militarny, czy też z dodatkowym uposażeniem m.in. z paralizatorem.

Konieczna ilość lumenów, czyli poszczególne parametry techniczne

Jeżeli wiesz już, jaki typ latarki będzie dla ciebie lepszy. Lekka i niewymagająca użycia dłoni czołówka, czy też uniwersalna i bardziej dynamiczna latarka ręczna powinieneś zastanowić się nad poszczególnymi parametrami technicznymi. Mają one decydujący wpływ na jakość użytkowania wybranego urządzenia. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Podstawą jest sprawdzenie mocy latarki. W przypadku latarek przez moc rozumiemy ilość lumenów, a nie ilość watów. Latarki mogą być uposażone w żarówki lub diody półprzewodnikowe, które charakteryzują się doskonałą efektywnością energetyczną. Oznacza to, że dwa modele żarówkowy i diodowy o różnej mocy (ilości watów) mogą generować dokładnie tę samą ilość światła. Sprawdzaj więc ilość lumenów.

moc latarki

Co to są lumeny? To inaczej natężenie światła. Bez wdawania się w szczegóły można założyć, że im więcej lumenów, tym większa ilość wygenerowanego światła. Zastanawiasz się 300 lumenów czy to dużo? Odpowiedz brzmi wystarczająco do większości klasycznych aktywności. Wchodzenie do jaskiń z takim oświetleniem jest niemożliwe, aczkolwiek na spacer lub spokojny trekking powinno wystarczyć.

Latarki o mocy 500 lumenów będą odpowiednie dla osób biegających po zmroku. Z kolei latarki 1000 lumenów i więcej sprawdzą się wśród profesjonalistów. Zwróć też uwagę na źródło zasilania. Mogą nim być specjalistyczne ogniwa, baterie AAA (ewentualnie AA) oraz akumulatory (najczęściej litowo-jonowe). Ogniwa i baterie to konieczność regularnego zakupu nowych nośników energii.

Z kolei akumulator wymaga ładowania poprzez źródło prądu. Oznacza to, że modele na baterie i ogniwa są doskonałym wyborem dla osób przebywających długo poza dostępem do źródeł elektryczności. Akumulatory sprawdzą się lepiej, jeżeli nie użytkujemy sprzętu przez długi czas oraz jeżeli przebywamy na kempingu, czy też biwaku. Zwróć też uwagę na zasięg strumienia, który może się wahać od 8 do 200 m.

Sprzęt dostosowany do potrzeb – jaką latarkę kupić?

Dzięki wiedzy o różnicach w użytkowaniu latarki czołowej, ręcznej oraz wiedzy o podstawowych parametrach technicznych już wiesz jaką latarkę wybrać. Przed ostateczną decyzją pomyśl o szczegółach związanych z użytkowaniem. Przykładowo, jeżeli urządzenie będzie narażone na kontakt z wilgocią zakup sprzęt wodoodporny.

latarki

Jeżeli będziesz używał urządzenia na biwaku warto, aby to było uposażone w funkcję rozpraszania światła tak, abyś nie raził innych biwakowiczów. Z kolei, jeżeli zdecydowałeś na zakup czołówki do biegania zwróć uwagę, aby była ona lekka i komfortowa tj. aby sprzączka regulacyjna nie uciskała cię nadmiernie.

Jeśli szukasz odpowiedniej latarki sprawdź ofertę sklepu Castorama:
https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/przedluzacze-i-akcesoria/ladowarki-latarki/latarki.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here