Komory temperaturowe stanowią wyposażenie wielu miejsc badawczych oraz laboratoriów. Bez nich niemożliwie byłoby przeprowadzanie testów produktów, które mają zostać dopuszczone do obrotu. Czym są komory temperaturowe? W jakich branżach znajdują zastosowanie? Czym się różnią od komór klimatycznych?
Komora temperaturowa – do czego służy?
Jak wspomniano wcześniej, komory temperaturowe znajdują zastosowanie w laboratoriach, gdzie testuje się produkty, które mają być dopuszczone do obrotu w najbliższej przyszłości. Jej podstawowym działaniem jest symulacja warunków naturalnych w środowisku laboratoryjnym. Temperatura ma ogromne znaczenie w procesie produkcji. Różne materiały inaczej reagują na jej skoki. Temperatura wpływa również na właściwości danego materiału. Zakres urządzeń różni się w zależności od producenta. Komory temperaturowe pozwalają uzyskać skrajnie niskie lub wysokie temperatury. Zakres urządzeń wynosi od −40 do 220°C. Przedmioty, których właściwości są sprawdzane, są zarówno małe, jak i duże. Aby umożliwić testowanie każdej z nich, komory temperaturowe mają pojemność od 16 aż do 2000 litrów.
Branże wykorzystujące komory temperaturowe
Producenci korzystają z komór temperaturowych do testowania swoich produktów przed wprowadzeniem ich na rynek. Dotyczy to zwłaszcza towarów, od których wymaga się wysokiej jakości i trwałości. Komory temperaturowe dają możliwość stworzenia środowiska symulującego warunki, w jakich klient będzie korzystał z produktu. Zaletą komór temperaturowych jest możliwość stworzenia określonych możliwości w izolowanym i kontrolowanym środowisku. Wiele różnych gałęzi przemysłu bazuje na danych uzyskanych za pomocą testów w komorach temperaturowych. Rozmiar i rodzaj komory zależy od branży i jej wymagań. Z komór temperaturowych korzystają m.in. branże:
- farmaceutyczne – niektóre leki wystawione na działanie niewłaściwych temperatur mogą stracić swoje właściwości. W zależności od składu produktu może dojść do rozkładu, który obniży jego skuteczność. Aby określić, w jakiej temperaturze dany lek przetrwa, przeprowadza się testy za pomocą właśnie komory temperaturowej;
- motoryzacyjne – samochody coraz częściej bazują na wielu elektrycznych komponentach. Dzięki nim pojazdy są bardziej wydajne, oszczędne i trwałe. Nowoczesne auta mają wiele czujników, podsystemów oraz półprzewodników, które również są narażone na działanie czynników atmosferycznych w tym niskiej i wysokiej temperatury;
- wojskowa – sprzęt wojskowy musi być maksymalnie wydajny w nawet najtrudniejszych warunkach. Specyfikacje i normy określają dokładnie, jaki zakres temperaturowy dopuszczalny jest w przypadku działań wojska, w innym razie nie jest on akceptowany;
- telekomunikacja – podobnie, jak w przypadku militariów istnieją ściśle określone zasady oraz normy testowania produktów dla przemysłu telekomunikacyjnego. Chodzi szczególnie o telefony komórkowe, światłowody czy interfejsy sieciowe, które często wystawione są na działanie skrajnych temperatur.
Komora temperaturowa vs. komora klimatyczna – najważniejsze różnice
Zarówno komory temperaturowe, jak i komory klimatyczne umożliwiają pracownikom laboratoriów precyzyjne symulowanie warunków panujących w środowisku. W takim razie, jakie są różnice między tymi urządzeniami? W komorach klimatycznych można ustawić o wiele więcej parametrów. Poza temperaturą możliwe jest także przetestowanie produktów względem wilgotności powietrza oraz wielu innych czynników klimatycznych. Rozwiązanie to jednak nie pozwala na zbadanie tak dużego zakresu temperatur, jak komora temperaturowa. Dlatego komory klimatyczne są lepsze do testowania pod względem warunków klimatycznych, z kolei temperaturowe do tych sztucznych, powodowanych przez np. różne urządzenia.