Karty tarota – między sztuką a przepowiadaniem przyszłości

0
2148
Karty tarota - między sztuką a przepowiadaniem przyszłości

Tarot kojarzymy głównie z przepowiadającymi nam przyszłość wróżkami pochylonymi nad taliami rozłożonymi na stole. Historia tych kart sięga kilka wieków wstecz i na początku nie miała wiele wspólnego z czarami czy przepowiedniami.

Początki tarota

Pierwsze wzmianki na temat tarota sięgają XIV wieku, tymczasem najstarsze zachowane talie datuje się na połowę wieku XV. Służyły wtedy głównie do gry i nazywały się trionfi lub triumphi. Najbardziej znane talie z XV wieku pochodzą z Włoch, która szczególnie była zafascynowaną w tamtym okresie grami karcianymi. Wśród najpopularniejszych talii wymienia się tarot Viscontich-Sforzów, Mantegna oraz Minchiate.

Małe dzieła sztuki z Włoch

Na zlecenie księcia Filippo Marii Viscontiego i jego następcy Francesco Sforzy powstał tarot Viscontich-Sforzów. Jest on aż do tej pory jednym z najpopularniejszych na świecie. Nic dziwnego, za jego wygląd odpowiadali uznani renesansowi malarze, którzy oryginalne karty malowali ręcznie na złoconych tłach. Do dziś możemy podziwiać te małe dzieła sztuki w galeriach na całym świecie oraz na reprodukcjach dostępnych w sklepach.

Gra karciana

Tarot na samym początku swojej historii był grą karcianą. Nazywano go również tarokiem. Żeby zostać tarocistą, czyli graczem tarota, oprócz znajomości zasad, konieczne było posiadanie specjalnej talii. W każdej talii taroka znajdowało się od 40 do 78 kart, z których 22 pozostawały stałe. Ówczesne karty tarota przypominały nieco współczesne do gry w pokera ze względu na cztery kolory obecne we wszystkich wariantach gry – karo, kier, trefl oraz pik. Najpopularniejszymi rodzajami gry, był tarok francuski i galicyjski. W obu wariantach gracze za cel obierają sobie zdobycie jak największej liczby punktów.  

Między piramidami a Napoleonem

W XVIII wieku tarot zaczyna być coraz chętniej wykorzystywany w celach ezoterycznych. Aby poznać swoją przyszłość, karty tarota zaczynają układać sobie arystokraci, bogaci mieszczanie, a nawet władcy. Podobno sam Napoleon przed ważnymi bitwami prosił swoją tarocistkę o przepowiedzenie mu wyniku walk. Prawdziwą popularność jako źródło wiedzy o przyszłości tarot zyskał w XIX i XX wieku. Zaczęto go łączyć z Kabałą, a nawet bóstwami starożytnego Egiptu. Interesowali się nim już nie tylko najbogatsi, ale również badacze i psychologowie.

Współcześnie karty tarota dostępne są na wyciągnięcie ręki. Możemy kupić je w sklepach jak Lunamarket. Nawet jeśli nie wierzysz w przepowiadanie przyszłości, karty tarota są często ze względu na dbałość wykonania, bogate zdobienia i interesujące rysunki, po prostu ciekawym gadżetem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here