Wiele mówi się o przykrych, a w konsekwencji niebezpiecznych, skutkach ugryzienia kleszcza lub komara. O ile ukąszenie komara pozostawia na skórze jedynie swędzący bąbel, kleszcze przenoszą groźne dla ludzkiego zdrowia choroby, które mogą powodować boreliozę czy zapalenie opon mózgowych. Czy preparaty repelencyjne to wystarczający sposób, by zapobiec ugryzieniom tych natrętnych insektów? Jak wybrać najskuteczniejszy spray?
Odstraszający spray przeciw insektom – co zawiera
Spray przeciw insektom powinien zawierać jedną z dwóch substancji, które je odstraszają. Są to olejki eteryczne, albo związek chemiczny DEET.
Wśród olejków, najskuteczniejsze działanie ma olejek paczulowy, lawendowy, z trawy cytrynowej, bazyliowy i goździkowy. Przed zaaplikowaniem ich na ciało trzeba upewnić się, że są używane w formie rozcieńczonej- ekstrakt może powodować podrażnienie skóry. Spraye zawierające olejki eteryczne należy reaplikować co 2-3 godziny. Dodatkowo, warto zapoznać się z informacją na etykiecie, która mówi czy dany olejek jest odpowiedni dla dzieci i kobiet w ciąży.
– DEET to związek chemiczny, przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych ( z wyłączeniem kobiet w ciąży). Z uwagi na swoje silne właściwości, spray z DEET może być używany maksymalnie 3 razy w ciągu doby. Są to bardzo skuteczne środki biobójcze – wydzielają zapach, którego insekty nie tolerują, blokują ich receptory i mają działanie odstraszające.
Jak zapobiec ukąszeniom?
Jest kilka alternatywnych rozwiązań, poza sprayami na robaki, które chronią przed ugryzieniami insektów. Są to, między innymi:
– lampa owadobójcza, która wabi komary, a następnie je utylizuje
– pułapka z lepem – wabi owady feromonami, a gdy lądują na lepkiej powierzchni, trwale się do niej przyklejają
– opryski, na bazie naturalnych substancji, które działają odstraszająco na kleszcze, komary i inne insekty
– odpowiednie ubranie – należy unikać jaskrawych oraz jasnych kolorów, które są atrakcyjne dla komarów
– zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych moskitiery, czyli siatki, która przepuszcza promienie słoneczne i świeże powietrze do wnętrza domu, ale zatrzymuje komary na zewnątrz.
Jaki preparat jest wybrać dla dzieci i dorosłych?
Spray na komary najczęściej zawiera w swoim składzie olejki eteryczne o różnych stężeniach lub związek chemiczny DEET, i nie jest uniwersalnym repelentem. Warto zapoznać się z ulotką na opakowaniu specyfiku, żeby sprawdzić dla kogo jest przeznaczony. Preparaty o niskim stężeniu DEET mogą być stosowane u dzieci od 3 roku życia, zaś dostępne na rynku środki odstraszające komary o stężeniu DEET 50 % są przeznaczone tylko dla dorosłych. Niektóre z nich, te o najsilniejszym działaniu, zaleca się stosować tylko na ubranie.
Ochrona przed insektami jest bardzo ważna – owady mogą przenosić różne niebezpieczne choroby, a ich ukąszenia są nieprzyjemne i bolesne.
Artykuł sponsorowany.