Jak wybrać najlepszy glukometr?

0
929
glukometr

Obecnie istnieje możliwość zakupu sporej liczby rozmaitych glukometrów, co sprawia, iż nie do końca wiadomo, który model najlepiej wybrać. Różnią się bowiem nie tylko ceną, ale także wyglądem, pojemnością pamięci, czy też posiadanymi funkcjami. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, aby kupić odpowiednie urządzenie?

Decyzja o długoterminowych skutkach

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że glukometry to nie są produkty, jakie trzeba często wymieniać. Gwarancja obejmuje przeważnie okres kilku lat. Nie powinno się wobec tego na nich oszczędzać, gdyż to jakość musi być najważniejszym wyznacznikiem. Urządzenie powinno się przede wszystkim wyróżniać:

  • szybkością pomiaru,
  • dużą precyzją wyniku,
  • łatwością obsługi.

Dla części osób może być także istotna funkcja pamięci. Nie każdy ma bowiem ochotę samodzielnie zapisywać pomiary. Niektóre glukometry potrafią nawet obliczać średnią, która jest bardzo przydatną informacją nie tylko dla użytkownika, ale również dla jego lekarza. Jeżeli posiada się potrzebę zabierania urządzenia ze sobą w różne miejsca, najlepiej zdecydować się na mniejszy model, wyróżniający się poręcznością. Dzięki temu powstanie możliwość noszenia go chociażby w kieszeni płaszcza. Starsze osoby docenią również proste menu oraz duży, czytelny wyświetlacz, jaki da się swobodnie obsługiwać.

Czy jest to produkt tylko dla osób z cukrzycą?

Panuje powszechne przekonanie, że glukometry kupują jedynie osoby chore. To nieprawda, ponieważ nawet zdrowi ludzie powinni co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru. Jest to szczególnie zasadne zwłaszcza w przypadkach, gdy w rodzinie występowały już przypadku cukrzycy. Warto również zaopatrzyć się w to urządzenie, jeżeli występują niepokojące objawy, takie jak:

  • senność i zmęczenie,
  • duże pragnienie i suchość w ustach,
  • wahania masy ciała (duże przytycie lub schudnięcie w szybkim czasie),
  • niska odporność, skłonność do przeziębień,
  • napady głodu,
  • nocne skurcze łydek,
  • problemy ze skórą.

Mogą to być sygnały, że w organizmie zaczyna rozwijać się choroba. Jeżeli glukometr zacznie wykazywać odbiegające od normy pomiary, warto skonsultować się z lekarzem. Czasem jednak nie zauważa się nic, co wskazywałoby na ryzyko cukrzycy. Warto więc posiadać takie urządzenie w domu i przynajmniej od czasu do czasu go używać, bo przy wczesnym wykryciu tej przypadłości da się ją skutecznie wyleczyć lub spowolnić proces jej postępowania. Świetnym pomysłem będzie również dbanie o zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną, co pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here