Frustracja to stan dyskomfortu psychicznego, występujący pod wpływem przykrych wydarzeń. Są one źródłem stresu, a gdy powtarzają się często, powodują irytację, gniew a nawet lęk.
W takiej sytuacji najgorsza jest bezradność, trudno się z niej wyzwolić samodzielnie. Szczególnie mężczyźni zazwyczaj nie mają ochoty dzielić się swoimi doznaniami z osobami bliskimi, albo przyjaciółmi. Po co obciążać ich swoimi problemami, a przy tym ukazywać własne najsłabsze strony. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do psychologa. Będzie się on starał odnaleźć źródła tego niekorzystnego dla codziennego funkcjonowania stanu. Przede wszystkim zada kluczowe pytanie – co pana najbardziej denerwuje? Czasem już samo wyartykułowanie przyczyn napięć sprawia, że można się do nich zdystansować. To pierwszy krok do sukcesu w walce z frustracją.
Zadając pytanie – co pana najbardziej denerwuje, psycholog postara się określić, czy są to sytuacje, na które osoba wspomagana ma wpływ, czy nic nie może w tej sprawie zrobić. Dalsze etapy psychoterapii ukierunkowane są na pracę nad zmianą zachowań wywołujących nieporozumienia i napięcia w relacjach z otoczeniem społecznym. Wyeliminowanie niepożądanych form postępowania ułatwia funkcjonowanie w rodzinie, zespole pracowniczym, czy kontaktach towarzyskich.
Na niektóre irytujące zjawiska występujące codziennie nie mamy żadnego wpływu. Można sobie jednak z tym radzić; wystarczy nauczyć się tolerancji, albo wyzwolić swoje poczucie humoru – to najlepszy sposób na unikanie niepotrzebnych stresów.