Nauczyciel to piękny zawód, wymagający niesamowitej cierpliwości i twórczego podejścia do dziecka.
Wybierając ten zawód, powinniśmy kierować się pobudkami czysto szlachetnymi(chęć uczestniczenia w procesie dydaktycznym dzieci i młodzieży).Ten zawód to trochę, jak misja, powołanie. Nie możemy zmusić się do pracy z dziećmi, bo ten zawód wymaga jednak od nauczyciela ogromnych pokładów cierpliwości i chęci pracy z młodym pokoleniem.
Często zdarza się, że początkujący nauczyciel zupełnie nie potrafi odnaleźć się w swojej pracy zawodowej. Jego głowa została zapełniona pięknymi frazesami o wyjątkowości tego zawodu,o pasji, którą nauczyciele posiadają. Rzeczywistość okazuje się jednak bardziej brutalna. Uczniowie nie zachowują się, jak w książkach z metodyki nauczania, nie szanują nauczyciela i w ogóle nie liczą się z jego zdaniem. Cały proces dydaktyczny okazuje się mieć znaczenie jedynie dla samego nauczyciela.
Nie dotyczy to tylko uczniów klas wyższych, ale już w edukacji początkowej nauczyciel napotyka wiele trudności. Należą do nich:
-brak szacunku dla nauczyciela(często dzieci wynoszą takie podejście z domu, gdzie rodzice nie wypowiadają się niestety o nauczycielach w samych superlatywach)
-bezstresowe wychowanie dzieci(rodzice nie stosują żadnych kar, bo uważają, że wpływają krzywdząco na psychikę dzieci, w efekcie dorasta nam pokolenie dzieci rozpuszczonych, nie liczących się z niczyim zdaniem)
-krytyka zawodu nauczyciela(uważa się tą grupę zawodową, jako leniwą i wymagającą pod względem finansowym).
Rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna. Nauczyciele to grupa społeczna, która zarabia marne pieniądze w porównaniu do wkładu swojej pracy.
Dochodzimy więc do sedna sprawy:”Ile zarabia nauczyciel stażysta”?
Trudno uwierzyć, ale na rękę otrzymuje około 1750 złotych. Czy to naprawdę dużo?
Owszem, może nie pracuje 40 godzin w tygodniu, ale czy ktoś dałby radę spędzić 8 godzin w szkole, w hałasie, wśród dzieci i młodzieży, których cały czas trzeba pilnować?
Przecież praca nauczyciela nie kończy się na tych 5 czy 4 godzinach lekcyjnych. Dochodzą jeszcze ciągłe szkolenia, rady pedagogiczne, wycieczki szkolne. Przecież to są wciąż godziny pracy nauczyciela.
A co mają powiedzieć nauczycieli języka polskiego i matematyki. Przecież oni ciągle sprawdzają kartkówki i testy w domu, kiedy inne grupy zawodowe odpoczywają i poświęcają czas rodzinie.
Nauczyciel to zawód z pasją, misja do wypełnienia. Często słyszy się te słowa. Jednak trudno tę misję wykonać, jeśli zamiast skupić się na pracy z dziećmi, nauczyciel musi uporać się z biurokracją tak wszechobecną w tym zawodzie. To go zniechęca do swojej pracy, jest zmęczony całą tą papierologią(często zupełnie niepotrzebną).
Zawód nauczyciela kojarzymy zwykle ze szkołą. Jednak nauczyciele przedszkolni także należą do tej grupy zawodowej. Są oni zdecydowanie mniej uprzywilejowani od swoich kolegów po fachu. Nie mają tylu dni wolnych(ferie, dni wolne między świętami,Wigilia). Ich etat również jest większy(pracują 25 godzin tygodniowo).
Ile zarabia nauczyciel stażysta w przedszkolu?
Dokładnie tyle samo, co w innych placówkach oświatowych, czyli około 1750 złotych netto.
To naprawdę niedużo, zważywszy na warunki, w jakich przyszło mu pracować. Często zostaje pozostawiony sam z grupą 25 kilkulatków. Musi ogarnąć całą tą grupę dzieciaków, zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i jeszcze przeprowadzić zajęcia dydaktyczne.
Już samo przypilnowanie dzieci i czuwanie nad ich bezpieczeństwem to trudne zadanie, a co dopiero zrealizować proces dydaktyczny. Przecież do tego potrzebna jest cisza i spokój, dyscyplina. Jak to zrobić z grupą maluchów?
Każdy nauczyciel ma swoje wypracowane metody, dzięki którym trudna sztuka nauczania i wychowania naszych najmłodszych pociech jest możliwa i wykonalna. Zdarza się jednak,że i najlepszy nauczyciel czasami pozostaje bezradny w konfrontacji z dzieckiem krnąbrnym, nie uznającym żadnych zasad i norm. Tutaj na pomoc powinien przyjść mądry i wyrozumiały rodzic, który wesprze nauczyciela w tym trudnym procesie wychowania.
Zdarzają się jednak przypadki, kiedy rodzice wychowują swoje dzieci bezstresowo, są przewrażliwieni, a nawet mocno zdenerwowani, gdy na ich dziecko spadają, jak lawina słowa krytyki. Brak takiej obopólnej współpracy zwykle nie przynosi niczego dobrego dla dziecka,a cały proces wychowawczy i dydaktyczny zostaje zaburzony.
W dzisiejszych czasach zawód nauczyciela to wyjątkowo trudna praca. Praca,która wymaga od niego wiele poświecenia i oddania. Niestety ani rodzice ani sami uczniowie nie doceniają zaangażowania nauczyciela i trudu, jaki wkłada w codzienne przygotowanie do zajęć.