Kastracja kota jest powszechnie wykonywanym zabiegiem, który ma wiele zalet. Zabieg ten przede wszystkim zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów, które nie zawsze są w stanie znaleźć dom i muszą żyć na ulicach lub w przepełnionych schroniskach. Koty po wykastrowaniu stają się znacznie spokojniejsze, mniej zestresowane, bardziej ufne oraz znacznie mniej agresywne. Ponadto znacznie ograniczają swój rewir, co sprawia, że przy kotach wychodzących niebezpieczeństwo związane z wypadkiem lub walkami z innym kotem są mniejsze.
Często samce znaczą swój teren, co powoduje, że w domu pojawia się nieprzyjemny, ciężki do usunięcia zapach. Wykastrowane koty przestają znaczyć teren. Samice po sterylizacji nie przechodzą rujek, które powodują, że zachowanie kota jest bardzo uciążliwe, między innymi ze względu na nieustannie wydawane przez nie odgłosy.
Koty wykastrowane żyją też zwykle dłużej niż te niewykastrowane, rzadziej występują u nich choroby nowotworowe i wiele innych schorzeń. Koty dojrzałość płciową osiągają już przed ukończeniem pierwszego roku życia, choć niektóre koty rasowe dojrzewają nieco dłużej. Kocica może wydaļć potomstwo dwa razy do roku, a w jednym miocie może znaleźć się od dwóch do sześciu kociąt. Z kolei kocur może być ojcem właściwie nieograniczonej ilości kociąt.
Ile kosztuje kastracja kota?
Zabieg ten to koszt około 100 zł, zależy jednak od gabinetu weterynaryjnego, w którym będzie wykonywany. Zabieg kastracji kocicy jest znacznie droższy, wynosi od 150 do 300 złotych i waha się w zależności od wagi kota. Oba te zabiegi mogą różnić się ceną także w zależności od czasu trwania i przebiegu całego zabiegu oraz stanu zdrowia kota. Koty można kastrować lub sterylizować. Przyjęło się, że termin kastracji dotyczy kocurów, a sterylizację wykonuje się u kocic. Jednak okazuje się, że wykastrowane lub wysterylizowane mogą być zarówno samice, jak i samce.
Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma zabiegami? Kastracji kota to standardowo przeprowadzony przez weterynarzy zabieg, który polega na usunięciu organów i gruczołów produkujących hormony, czyli jąder lub jajników. Zabieg dużo łatwiej wykonać u kocura, ponieważ wystarczy otworzyć, podwiązać nasieniowody i usunąć jądra. W przypadku samic konieczne jest otwarcie jamy brzusznej, a więc zabieg jest bardziej skomplikowany i dłuższy. To sprawia, że kastracja kocicy jest droższa niż w przypadku samca. Czym jest wobec tego sterylizacja? Ten rodzaj zabiegu również uniemożliwia kotom rozmnażanie się, ale nie wymaga usunięcia narządów płciowych.
Sterylizacja polega na przycięciu lub podwiązaniu jajników lub nasieniowodów. w tym przypadku hormony są nadal produkowane, a popęd rozrodczy niezmieniony. Nie zaobserwujemy więc zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Taki rodzaj zabiegu eliminuje jednak problem przybierania kota na wadze, który może występować po kastracji. To, ile kosztuje kastracja kota, lub jego sterylizacja jest związane z wagą kota, ponieważ operacja przeprowadzana jest pod pełną narkozą. Przygotowując się do zabiegu trzeba pamiętać, aby kot był na czczo. Kocica nie powinna w momencie zabiegu przechodzić rui, ponieważ w tym czasie zwiększone jest znacznie ryzyko krwawienia pooperacyjnego.
Na jaki typ zabiegu warto się zdecydować?
Obie zapobiegają rozmnażaniu się kotów, ale powodują różne zmiany w organizmie kota. Kastracja jest większą ingerencją, ingeruje w produkcję hormonów, co powoduje, że zanika popęd płciowy. Pociąga to za sobą zmiany w zachowaniu kota, które zwykle są spokojniejsze, nie znaczą terenu i nie oddalają się zbyt daleko od miejsca zamieszkania. Wadami kastracji mogą być ospałość kota i częste przybieranie na wadze. Należy więc zadbać o prawidłowe odżywianie kota, kontrolując ilość i jakość podawanych pokarmów.
Kiedy poddać kota kastracji lub sterylizacji? Czas ten zależy od wielu czynników, przede wszystkim od indywidualnego poziomu rozwoju kota. Z reguły zaleca się wykonanie zabiegu około 6 – 8 miesiąca życia, czyli po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Można jednak wykonać go wcześniej, szczególnie w przypadku kotów wychodzących. Kastracja kota jest związana z kosztem 100-300 zł, trzeba więc ten fakt brać pod uwagę gdy decydujemy się przyjąć pod swój dach nowego domownika. W przypadku kotów bezdomnych w niektórych gabinetach weterynaryjnych możliwa jest darmowa sterylizacja. Pamiętajmy, że kocica nie musi mieć małych, ponieważ jest to kwestia instynktu, a nie uczuć. W schroniskach i domach tymczasowych znajduje się wiele porzuconych kociąt i dorosłych kotów, które potrzebują opieki.