W dzisiejszych czasach prawo jazdy to niemal obowiązkowy punkt w każdym cv. Młodzi ludzie zastanawiają się: ile kosztuje egzamin na prawo jazdy. Czy jednak każdy powinien być kierowcą? Przecież kierowanie pojazdem mechanicznym to odpowiedzialność za siebie, pozostałe osoby w samochodzie a także wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.
Z pewnością nie każdy posiada takie cechy zarówno fizyczne, jak i psychiczne, aby zostać kierowcą. Dlaczego zatem praktycznie od każdego wymaga się posiadania prawa jazdy? Przecież mieszkając w dużych miastach praktycznie wszędzie można dojechać komunikacją miejską, korzystając z bogatej sieci połączeń autobusowych, tramwajowych a także z metro. Każdy przyszły kierowca musi liczyć się z tym, że niekoniecznie zda egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.
Czasami będzie wymagało to wielu prób
Każdy egzamin na prawo jazdy wiąże się z poniesieniem określonej opłaty. Opłaty za egzaminy na prawo jazdy wcale nie są małe, jeżeli weźmiemy pod uwagę przeciętną pensję w naszym kraju. Wielu rodziców pomaga swoim dzieciom w zdobyciu prawa jazdy – opłacają oni zarówno w lekcje, jak również egzamin. Przygotowanie do zdobycia prawa jazdy obejmuje przygotowanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne czyli jazdę samochodem.
W każdym województwie jazda samochodem odbywa się na innych pojazdach. Wszystko zależy od wewnętrznych uregulowań w danym ośrodku. Najważniejsze to znaleźć dobrego instruktora jazdy, który pomoże przede wszystkim wypracować dobre nawyki. Często kierowcy mają nieprawidłowe nawyki, co utrudnia im nie tylko zdanie egzaminu państwowego, ale też późniejszą jazdę.Jazda samochodem to ogromna odpowiedzialność i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Absolutnie nie jest tak, że każdy musi być kierowcą.
Zdanie prawa jazdy nawet za pierwszym razem wcale nie sprawia, że ktoś jest idealnym kierowcą. Tego trzeba uczyć się przez całe życie. Osoby, które mają za duże mniemanie o własnej doskonałości, to najczęściej sprawcy wypadków drogowych. Trzeba z pokorą podchodzić do swoich umiejętności i nieustannie je doskonalić. Koszty egzaminu na prawo jazdy są wysokie, jednak trzeba pamiętać, że płacimy nie tylko za pracę egzaminatora, ale też za eksploatację samochodów.
Działalność ośrodków ruchu drogowego kosztuje. Szkoły nauki jazdy powinny dopełnić wszelkich starań, aby kursanci poszli na egzamin jak najlepiej przygotowani. Niestety w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia. Często zdarzają się przypadki, że egzaminy wewnętrzne nie są przeprowadzane na wysokim poziomie. Wynik tych egzaminów nie odzwierciedla rzeczywistej wiedzy i umiejętności jazdy kursantów. Tymczasem na egzaminie państwowym egzaminator oczekuje, że do egzaminu przystępuje człowiek w pełni do niego przygotowany.
Niedawno głośno było o kursantce, która zginęła podczas wypadku, w czasie egzaminu na prawo jazdy. Dziewczyna wjechała pod pociąg, egzaminator w porę nie zatrzymał auta. To przykre zdarzenie powinno być nauczką dla wszystkich, którzy myślą, że egzamin na prawo jazdy to błaha sprawa. Odpowiedzialność kierowcy za siebie i innych uczestników ruchu drogowego jest olbrzymia. Wsiadając za kółko zawsze trzeba mieć świadomość tego, że można pozbawić kogoś życia.
Trzeba pamiętać, aby nie zapisywać się na egzamin państwowy z prawa jazdy dopóki nie będziemy pewni swoich umiejętności. Oczywiście to egzaminator ma te umiejętności zweryfikować. Jednak bardzo ważna jest odpowiedzialność i samoświadomość własnych zalet i wad, a także własnych umiejętności. Nie warto liczyć na cud albo na przychylność egzaminatora. To co ma dać nam przepustkę do kierowania samochodem, to nasze umiejętności.
Zatem warto dokupić sobie kilka lub kilkanaście godzin jazd
Dopiero później warto zapisać się na egzamin. Ustawowa ilość godzin nie każdemu kierowcy wystarczy do tego, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Ustawowa ilość godzin to minimalna ilość godzin, a niektórzy kierowcy potrzebują więcej. Dobry instruktor doskonale wie, jak ma uczyć kursanta, w zależności od jego wieku, doświadczenia i predyspozycji. Wielu kursantów może być niezadowolonych z pracy ich instruktorów.
Czasem te pretensje są uzasadnione, czasem nie. Jeżeli kursant ma wątpliwości – zawsze może zgłosić się do właściciela szkoły nauki jazdy i poprosić o zmianę instruktora. Takie działanie to oznaka odpowiedzialności. Kursant i właściciel szkoły nauki jazdy, a także instruktor, powinni znaleźć optymalne rozwiązanie, aby nauczyć kursanta jeździć bezpiecznie. Każda szkoła nauki jazdy powinna postawić sobie za cel, aby jej kursanci byli dobrymi kierowcami, a nie tylko zdali egzamin.