Jakie składniki powinny znaleźć się w preparatach na żylaki? Skuteczne kremy, maści i żele

0
1017
preparaty na żylaki

Żylaki to nic innego, jak nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą doprowadzić do pękania ścianek żył, a także do owrzodzeń. Schorzenie to dotyka wielu osób, występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć statystycznie częściej pojawia się u płci żeńskiej. Etiologia powstawania żylaków może być różna i zależna od lokalizacji problemu. Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków? Jakie produkty stosować, aby poprawić wygląd nóg?

Żylaki – przyczyny powstawania

Najczęściej żylaki umiejscawiają się na kończynach dolnych. Podłoże powstawania żylaków może być różne, jednak przeważnie są to uwarunkowania genetyczne. Do innych często występujących przyczyn można zaliczyć: nadwagę i otyłość, ciążę (czynniki hormonalne), nieustanne przebywanie w pozycji siedzącej bądź w pozycji stojącej, niezdrowy tryb życia (w tym stosowanie używek). Ponadto ważną rolę odgrywa wiek – ryzyko powstania żylaków wzrasta wraz z nim.

Jakie objawy towarzyszą żylakom?

Do pierwszych objawów, które powinny wzbudzić czujność należą: uczucie ciężkości w kończynach dolnych, skurcze łydek, a także tępy, piekący ból nóg. Mogą one nasilać się wieczorem, dolegliwości zmniejszają się po odpoczynku i odciążeniu kończyn dolnych. Charakterystyczne dla pierwszych symptomów żylaków są również przebarwienia w obrębie goleni, a także pajączki, widocznie poszerzone żyły, które w swym wyglądzie przypominają ciemne uwypuklone sploty.

Początkowo objawy mogą mieć łagodną postać, należy obserwować wygląd i stan nóg, aby jak najszybciej zacząć kurację prewencyjną. Oczywiście w razie niepokojących symptomów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Preparaty na żylaki – kremy, żele, maści

Produkty tego typu polecane są dla osób, które borykają się z zaburzeniami układu krążenia kończyn dolnych, w przypadku pajączków, obrzęków, opuchnięć nóg, a także w stanach przedżylakowych. Dużą ofertę kremów, żelów i maści na żylaki posiadają liczne apteki, a także portale internetowe np. Portal DOZ. Należy je stosować w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów i aplikować je systematycznie. Preparaty te, dzięki zawartym w nich składnikom, posiadają właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, a także łagodzące i niwelujące obrzęki.

Zatem jakich składników szukać w preparatach na żylaki?

  • Diosmina – uszczelnia naczynia krwionośne oraz wpływa na usprawnienie przepływu limfy. Ponadto posiada ona właściwości przeciwzapalne, zmniejsza nieprzyjemne uczucie tzw. „ciężkich nóg”.
  • Wyciąg z nasion kasztanowca – poprawia stan naczyń włosowatych, wykazuje działanie przeciwobrzękowe.
  • Ruszczyk – pozytywnie wpływa na układ krążenia.
  • Babka lancetowata – uszczelnia naczynia krwionośne.
  • Rutyna – dzięki swoim właściwościom przeciwdziała powstawaniu pajączków oraz minimalizuje te już istniejące. Ponadto składnik ten posiada właściwości przeciwzapalne.
  • Trokserutyna – działa przeciwzakrzepowo, zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych oraz przeciwdziała stanom zapalnym.
  • Hesperydyna – redukuje uczucie ciężkich nóg, wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Składnik zabezpiecza naczynia krwionośne, poprawia ich stan, wzmacnia je.
  • Dobesylan wapnia – zmniejsza obrzęk, działa na ściany naczyń krwionośnych.

Preparaty stosowane zewnętrznie na skórę występują w postaci kremów, żelów oraz maści. Różnią się one przede wszystkim konsystencją, formułą oraz rejestracją (wśród nich można wyróżnić kosmetyki, leki oraz wyroby medyczne).

Jak zapobiegać żylakom?

W celu zapobiegania powstawaniu żylaków oraz poprawienia jakości życia, najistotniejsze są codzienne rytuały i prowadzenie zbilansowanego, zdrowego trybu życia. Po pierwsze należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała – u osób z nadwagą bądź otyłością istnieje dużo większe ryzyko wystąpienia żylaków. Warto również wspomnieć o prawidłowej, zbilansowanej diecie, bogatej w błonnik pokarmowy w celu wyeliminowania zaparć.  Kolejną istotną kwestią jest ruch. Oczywiście nie chodzi tutaj o spędzaniu kilku godzin na siłowni, ale o codzienną, spontaniczną aktywność, taką jak spacer, pływanie czy jazda na rowerze.

Osoby wykonujące pracę głównie w pozycji siedzącej, powinny mniej więcej co godzinę wstać i zrobić chociażby kilka kroków. Jeśli krótka przerwa na „rozprostowanie kości” nie jest możliwa, warto przy biurku wykonywać ćwiczenia stopami. Poleca się również wspinanie na palcach u stóp, np. podczas dłuższego przebywania w pozycji stojącej.

Należy zrezygnować z używek, w szczególności palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Warto również zwracać uwagę na odzież, którą nosimy na co dzień. Nie powinna ona być zbyt obcisła. Dodatkowo należy decydować się na wygodne płaskie obuwie.

Osoby, u których ryzyko pojawienia się żylaków jest większe, mogą sięgnąć po rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskowe. Produkty te stosuje się w celach profilaktycznych oraz przy pojawieniu się pierwszych objawów zmian żylnych. Działają one na zasadzie stopniowej kompresji, poprawiają one krążenie, niwelują obrzęki, przynoszą ulgę, redukując uczucie „ciężkich nóg”. Wyrobów kompresyjnych na rynku jest coraz więcej, a producenci dbają nie tylko o ich właściwości, ale również o aspekty estetyczne. Powstaje bowiem coraz więcej modeli, które wyglądem nie różnią się od zwykłych rajstop czy pończoch. W ofercie aptek można znaleźć również rajstopy i pończochy przeciwżylakowe wyprofilowane i stworzone specjalnie z myślą o mężczyznach.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here