Myślistwo to prawdziwa pasja i hobby, które może być ciekawym sposobem na spędzaniu czasu poza domem, na łonie natury. Jeśli zawsze pasjonowałeś się strzelaniem, może być idealne dla ciebie. Pora teraz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak zostać myśliwym?
Kto może zostać myśliwym?
Zgodnie z polskim prawem, myśliwym może zostać osoba, która ma ukończone osiemnaście lat i która nie została nigdy ukarana za przestępstwa łowieckie, które są wymienione w prawie łowieckim. Jednym z takich przestępstw jest na przykład kłusownictwo.
Na staż!
Jeżeli więc skończyłeś osiemnaście lat i dysponujesz odpowiednimi zasobami finansowymi, to możesz zgłosić się do koła łowieckiego, albo Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ). Dzięki temu zostaniesz skierowany na staż, który trwa 12 miesięcy i ma na celu zapoznanie cię z wszelkimi zagadnieniami związanymi z myślistwem.
W tym czasie zaczynasz także uczestniczyć w funkcjonowaniu i życiu danego koła myśliwskiego. Pomagasz w jego działalności, na przykład dokarmiając zimą zwierzynę, albo pomagając w budowaniu ambon i innych urządzeń myśliwskich. Możesz także uczestniczyć w polowaniach jako naganiacz albo obserwator.
Po ukończonym stażu
Kiedy zakończysz staż z pozytywnym wynikiem, zostaniesz dopuszczony do kursu, który jest płatny i odbywa się wieczorami lub w weekendy. Trwa zazwyczaj od 1 do 3 miesięcy. Jego koszt waha się w przedziale od 1500 do 2000 złotych.
Po ukończeniu kursu odbywa się egzamin, który składa się z trzech części. Pierwsza, pisemna, składa się ze 100 pytań. Druga, ustna, polega na odpowiedzi na trzy pytania.
Ostatnia część, praktyczna, wymagać będzie od ciebie pokazania, jakie posiadasz umiejętności w zakresie strzelani z broni. Będziesz musiał także wykazać, że potrafisz to robić w sposób bezpieczny i prawidłowy.
Jeżeli, którekolwiek z zadań nie powiedzie się, kandydat na myśliwego ma prawo przystąpić do dwóch poprawek. Po pomyślnym przejściu egzaminu kandydat powinien złożyć deklarację członkowską, a także dokonać wpłaty za wpisowe.
Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na broń. Będąc już członkiem PZŁ, należy skierować się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji i złożyć tam wymagane dokumenty, wraz z podaniem o uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej.
Gdy będziesz miał pozwolenie na broń…
Po przebyciu tej długiej drogi w końcu można zostać myśliwym i zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego sprzętu, w szczególności broni. W tym celu warto jest odwiedzić sklep myśliwski kolba.pl, który posiada najwyższej jakości sprzęt, służący do polowań i wspomagający myśliwych.
Dokonując zakupu, warto korzystać tylko z renomowanych firm, które zapewniają sprzęt najwyższej klasy. Będzie on nie tylko komfortowy w użytkowaniu, ale także zapewni najwyższą jakość i możliwość wykorzystania go przez wiele lat. W końcu polowanie ma być przyjemnym hobby i sposobem na życie z pasją.