Pierwsze komórki do wynajęcia z wyłącznym dostępem dla najemcy pojawiły się już na początku lat 60. XX wieku w Fort Lauderdale w USA. Szybko zdobyły one serca Amerykanów, którym w domach i mieszkaniach oraz firmach brakowało przestrzeni do przechowywania. Obecnie self storage cieszy się ogromną popularnością nie tylko za Oceanem, ale także w Europie Zachodniej. W Polsce boksy magazynowe stanowią jeszcze nowość, ale na rynku pojawia się coraz więcej takich ofert skierowanych zarówno w stronę osób indywidualnych jak i firm. W czym tkwi fenomen tego rozwiązania i czy rzeczywiście warto z niego skorzystać?
Czym jest self storage?
Usługa self storage to samoobsługowe boksy do wynajęcia. W Polsce znane są także jako „samo-przechowalnia”, „przechowalnia” lub „hotel dla rzeczy”. Są to duże obiekty, podzielone na oddzielne komórki. Wynajmujący może podpisać umowę i uzyskać dostęp do mini-przechowalni na wybrany okres. Możliwy jest najem krótkoterminowy (często już od 7 dni) oraz długoterminowy (np. na rok czy nawet kilka lat). Komórki są zamknięte, a najemca otrzymuje do nich wyłączny dostęp (klucz lub kod). Często cały obiekt posiada całodobowy monitoring, a pomieszczenia wyposażone są w indywidualne alarmy. Dzięki temu przechowywane rzeczy są całkowicie bezpieczne, nie ma ryzyka włamania czy dostępu do boksu przez niepowołane osoby. Pracownicy firmy wynajmującej komórki mogą wejść do nich wyłącznie w wypadku bezpośredniego zagrożenia (np. pożarowego) lub w sytuacji nieopłacenia powierzchni przez najemcę.
Na rynku dostępne są także magazyny do wynajęcia w postaci kontenerów znajdujących się na zamkniętej działce (takie rozwiązanie jest zwykle tańsze od tradycyjnych boksów w budynku). Każdy kontener posiada oddzielne wejście z zewnątrz. Takie magazyny są przeznaczone do przechowywania rzeczy, które nie wymagają ogrzewania. Z oferty często korzystają firmy, którym zależy na niewygórowanej cenie za wynajem magazynu oraz możliwości wygodnego składowania (pod drzwi można bowiem podjechać samochodem).
Boksy magazynowe – rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb
Boksy magazynowe pozwalają zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywanie rzeczy, do której będziemy mieć wyłączny dostęp. Firmy oferujące boksy do wynajęcia przekazują Klientom kody dostępu do całego obiektu oraz wykupionej komórki (np. karty, kody PIN do drzwi). To gwarantuje dostęp do mienia przez całą dobę.
W Polce self storage pozostaje jeszcze nowością, ale osoby zainteresowane tego typu usługami z powodzeniem mogą znaleźć już oferty dla siebie. Jesteś ze Śląska i potrzebujesz bezpiecznej przestrzeni do przechowywania? Firma Róża Rent oferuje magazyny samoobsługowe w atrakcyjnych cenach – https://rozarent.pl/cennik-magazynow-self-storage. Siedzibą przedsiębiorstwa są Katowice – obiekty magazynowe mieszczą się w doskonałej lokalizacji, przy ul. Hutniczej 6. Oferowane boksy posiadają ogrzewanie, są suche, schludne i odpowiednio zabezpieczone. Mają one różne powierzchnie (2,5 m2, 3 m2, 5m2, 6,7 m2, 10 m2), dlatego Klienci bez problemu mogą dopasować najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie.
Samoobsługowe magazyny – zastosowanie
Samoobsługowe magazyny do wynajęcia to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Bezpieczne komórki z wyłącznym dostępem sprawdzą się dla wszystkich, którzy potrzebują dodatkowej powierzchni do przechowywania mienia. Boks jest idealną opcją dla osób, które mają niewielkie mieszkanie i zaczyna im brakować pomieszczeń na zgromadzone rzeczy. Można tutaj składować meble, sprzęty używane sezonowo (np. narty, deski snowboardowe, kajaki, sprzęt wędkarski), ubrania, kolekcje hobbystyczne, księgozbiór, rodzinne pamiątki czy dziecięce wyprawki.
Wynajem krótkoterminowy doskonale sprawdzi się podczas zakupu nowego domu lub mieszkania i przeprowadzki. W boksie można bezpiecznie schować dobytek w sytuacji, gdy daty na umowie sprzedaży i kupna nowego lokum nie pokrywają się. Magazyn można wykorzystać także w czasie gruntownego remontu, aby przyspieszyć prace i nie zniszczyć zgromadzonych mebli, sprzętu AGD i RTV oraz prywatnych drobiazgów.
Kolejnym zastosowaniem self storage jest zyskanie dodatkowej przestrzeni dla firmy. Często boksy wynajmują kancelarie notarialne i prawne czy biura rachunkowe. Gdy działalność prowadzona jest w niewielkich gabinetach (wynajętych np. w doskonałym punkcie miasta, z dogodnym dostępem do Klientów), dodatkowa przestrzeń na archiwalne dokumenty czy chwilowo nieużywaną literaturę bywa na wagę złota. Komórka na wynajem bywa również świetnym rozwiązaniem dla freelancerów pracujących w domu, którzy potrzebują dodatkowego pomieszczenia na materiały reklamowe lub handlowe.
Samoobsługowe magazyny wynajmują sklepy internetowe, które poszukują dodatkowego miejsca do przechowywania zapasów towaru (np. zamówionego przez promocją czy okresem świątecznym, gdy sprzedaż znacznie wzrasta w stosunku do pozostałych okresów w roku). W wynajętym boksie można bezpiecznie ulokować całe palety. Często firmy wynajmujące powierzchnię udostępniają Klientom wózki transportowe, pomagają rozładować towar z tira i przetransportować go do zarezerwowanej komórki.