Anteny DVB-T do naziemnej telewizji cyfrowej

0
1295

Telewizja analogowa odeszła w zapomnienie i od dobrych paru lat właściwie większość użytkowników polega na cyfrowej telewizji naziemnej. Oferuje ona aż 29 polskojęzycznych kanałów, co jest praktycznie pięciokrotnością oferty analogowej (darmowej). Naziemna telewizja cyfrowa to wielka wygoda, lecz nie obejdzie się w tym wypadku bez dodatkowego sprzętu. Niekiedy starsze pokolenie miało zamontowane jedynie klasyczne anteny siatkowe, które dawały radę z czterema, może pięcioma kanałami. Teraz na rynku występuje mnóstwo modeli anten, które są odpowiednio dostosowane do odbioru sygnału cyfrowego. Trzeba jednak wziąć parę kryteriów – m.in. odległość od nadajnika, zasoby finansowe czy w końcu sam telewizor. Jak wybrać anteny dvb-t?

Anteny DVB-T a multipleksy

Istnieje podział na multipleksy, które są swojego rodzaju pakietami kanałów. W Polsce występują cztery pakiety – MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 8. Pierwsze trzy multipleksy nadawane są na częstotliwości UHF, a MUX 8 nadawany jest na częstotliwości VHF. Już w tym momencie trzeba podjąć pierwszą decyzję. Jeśli chcemy odbierać wszystkie programy z czterech multipleksów, to nasza antena musi odbierać oba pasma częstotliwości. Jest także możliwość dokupienia anteny VHF do anteny UHF. Oczywiście nie każdy potrzebuje oglądać takich kanałów jak TVP Tozrywka, Zoom TV, Metro TV czy Nowa TV. Wszystko zależy od upodobań użytkownika.

Rodzaje anten DVB-T

Anteny dvb-t to bardzo szeroka gama produktów o różnych zastosowaniach. Wynika to z tego, że m.in. odległość od nadajnika narzuca nam wybór urządzenia. Osoba mieszkająca w dużym mieście nigdy nie będzie potrzebować dodatkowego wzmacniacza i anteny zewnętrznie zasilanej, bo sygnał będzie na tyle mocny, że odbierze wszystkie programy. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy m.in. anteny pokojowe, które są najbardziej podstawowymi urządzeniami. Stosuje się, gdy mieszkamy blisko. Można je umieścić przy sammy telewizorze czy np. na parapecie. Występują również szeroko pojęte anteny panelowe zewnętrzne. Są to urządzenia zbliżone konstrukcją do pokojowych odpowiedników, ale charakteryzują się większą wytrzymałością na surowe warunki atmosferyczne (chodzi przede wszystkim o niebezpieczną dla elektroniki wilgoć i opady).

Anteny dookólne to już anteny aktywne, które na całej swojej średnicy potrafią odbierać sygnał i przekazywać go do tunera. Jest to idealne urządzenie, gdy odległość do nadajnika nie przekracza 35 km. Anteny kierunkowe ustawia się dokładnie w kierunku nadajnika – wszystko po to, by odebrać sygnał jak najlepszej jakości i bez zakłóceń. Co więcej, są to bardzo skuteczne modele – odbierają sygnał do 60 km od nadajnika. Absolutnie największą bestią wśród anten są anteny szerokokątne, które odbiorą wszystkie multipleksy nawet ze 100 km od nadajnika. Jest to idealna opcja dla ludzi mieszkających na mało uczęszczanych terenach kraju. Co więcej, często klienci są przekonani, że mieszkając w małych miejscach użytkownicy są skazani na drogie, aktywne modele anten. Nie zawsze tak jest – warto sprawdzić, ile kilometrów mamy do najbliższego nadajnika. Na tej podstawie można śmiało wybrać odpowiedni model w internecie czy w sklepie stacjonarnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here