Urządzamy mieszkanie – wanna czy brodzik?

0
2015
Urządzamy mieszkanie – wanna czy brodzik?

Zarówno wanna, jak i brodzik mają wady i zalety – wybór między nimi powinien wynikać z Waszych upodobań oraz potrzeb. Aby ułatwić Wam podjęcie tej decyzji, poniżej kilka cennych wskazówek i porad.

Najlepiej byłoby, gdyby nasza łazienka mogła pełnić rolę małego spa. Urządzając niewielką łazienkę w mieszkaniu w bloku, zwykle musimy wybrać jedno z tych urządzeń. Jeśli uwielbiacie zaznawać relaksu, kąpiąc się w wannie, nie będziecie przekonani do brodzika. Godzinna kąpiel rozgrzewa i odpręża, a wybrane modele gwarantują nawet element rehabilitacji.

Wzięcie prysznica zajmuje jednak mniej czasu, na co też zwraca uwagę wielu z nas. Warto pamiętać, że aby zamontować w mieszkaniu zarówno wannę, jak i brodzik, potrzebujemy co najmniej 8 m2 powierzchni. Poniżej najważniejsze argumenty za i przeciw każdego z tych rozwiązań.

Jakie modele dostępne są na rynku?

Obecnie na rynku jest jednak tak wiele modeli wanien i brodzików, że każdy znajdzie urządzenie odpowiadające na różne potrzeby. Są brodziki awangardowe, prostokątne, kwadratowe, z odpływem liniowym, z niskim lub wysokim brodzikiem, ale też wanny narożne, z hydromasażem, akrylowe, półokrągłe, prostokątne, prawe, lewe, wolnostojące, w stylu retro itd.

Jaka jest wielkość pomieszczenia?

Mniejsza łazienka nakłada na nas obowiązek wyboru – najczęściej decydujemy się wtedy na brodzik. Na wannę można sobie pozwolić na powierzchni co najmniej 4 m2. Mimo to poszczególne łazienki mają różny układ, na rynku są też modele o różnych wymiarze i kształcie – wanna narożna będzie dobrym wyborem w łazienkach, w których nie zmieści się długa wanna prostokątna.

Natrysk powinien znaleźć się w narożniku ścian, gdzie umieszcza się brodzik z kabiną narożną. W dużych łazienkach i salonach kąpielowych najpiękniej prezentuje się wanna wolnostojąca, ale potrzebuje ona dużej przestrzeni. W końcu to właśnie wanna zwykle stanowi największe urządzenie w łazience.

Kto będzie korzystał z wanny?

Wielkość pomieszczenia i nasze upodobania to jedno – równie istotny jest też wiek domowników. Maluchy lubią kąpać się w towarzystwie swoich zabawek w wannie, nastolatki jednak zwykle wybierają prysznic.

Z kolei seniorzy i osoby niepełnosprawne lub otyłe unikają wchodzenia do wanny, gdyż rośnie wtedy ryzyko wypadku. Najczęściej decydują się na odpowiednio przystosowany natrysk z wygodnym siedziskiem.

Jakie jest zużycie wody?

Zwolennicy brodzika i natrysku zwracają też uwagę na zużycie wody. Prysznic jest dużo bardziej ekonomiczną opcją, pod warunkiem jednak, że nasza kąpiel trwa kilka lub kilkanaście minut. Co prawda wiele zależy m.in. od czasu, jaki spędzamy pod natryskiem, a także rodzaju wanny.

Pewnie zaskoczy Was informacja, że ok. 10-minutowa kąpiel wiąże się ze zużyciem 77 litrów gorącej wody, a do wanny zwykle wlewamy ok. 80 litrów. Różnica jest zatem zaskakująco niewielka. Zwolennicy prysznica twierdzą też, że jest on bardziej higieniczny, gdyż nie kąpiemy się w wodzie wymieszanej z potem i brudem. Wciąż spływa na nas świeża i czysta woda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here