Jak zdiagnozować prostatę?

0
1890
Jak zdiagnozować prostatę?

Gruczoł krokowy, inaczej nazywany prostatą jest niewielkim narządem należącym do męskiego układu płciowego. Prostata z reguły daje o sobie znać mężczyznom w dojrzałym wieku. Rozwinięte stadium tych zaburzeń może w przyszłości okazać się naprawdę uciążliwe, dlatego też bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć niepokojących nas objawów oraz móc bez problemu je rozpoznać. Jak zatem skutecznie zdiagnozować prostatę?

Prostata w męskim organizmie

Prostata jest to gruczoł krokowy, będący narządem mięśniowo-naczyniowym. Jest on częścią męskiego układu rozrodczego. Prostata wytwarza mętną ciecz w kolorze białym, która jest nośnikiem plemników. Jej kształt przyrównać można do kasztana lub orzecha włoskiego, czyli można stwierdzić, że jest ona niewielkim gruczołem. U mężczyzn po 45. roku życia jej wielkość może dorównać rozmiarowi mandarynki. Masa to zaledwie 20 g.

Prostata znajduje się pod pęcherzem moczowym, dlatego też zaburzenia jej pracy wiążą się z reguły z problemami z oddawaniem moczu.

Z czego wynikają choroby prostaty? Negatywny wpływ na aktywność i sprawność seksualną mężczyzn może mieć przerost prostaty, określany jako BPH (łagodny przerost prostaty). Taki przerost powstaje w wyniku spadku poziomu androgenów, w tym przede wszystkim testosteronu (prostata jest gruczołem hormono-zależnym). Powiększony gruczoł uciska na przewód moczowy, co wiąże się z problemami z oddawaniem moczu. Przerost prostaty występuje u 60% mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia i aż u około 80% mężczyzn po osiemdziesiątym roku życia. Mimo, że łagodny przerost prostaty występuje znacznie częściej niż nowotwór złośliwy, jest jednak określany i zaliczany przez naukowców do nowotworów, tyle że łagodnych.

Objawy prostaty:

– Jednymi z pierwszych i podstawowych objawów delikatnego przerostu prostaty są problemy z oddawaniem moczu (opóźnienie oddawania moczu). Strumień jest bardzo spowolniony oraz ma małą moc, co wiąże się z częstymi wizytami w toalecie.
– Ponadto, kolejnym mogącym pojawiać się objawem jest częste (więcej niż 1 raz) oddawanie moczu w nocy, zwane nykturią. Należy pamiętać, aby w tym przypadku udać się do lekarza, albowiem bardziej nasilony przerost prostaty wiąże się z długotrwałym zaleganiem moczu, co może prowadzić do zakażenia dolnych dróg moczowych.
– Oczywiście prostata wiąże się także z koniecznością częstszego niż zazwyczaj oddawania moczu oraz uczuciem nie do końca opróżnionego pęcherza.

Te objawy powinny zmusić mężczyznę do niezwłocznej wizyty u urologa. Konsultacja lekarska jest tym bardziej konieczna, gdy poza typowymi objawami towarzyszą nam zawroty głowy i nudności. Być może w takiej sytuacji konieczny będzie zabieg operacyjny.

Przerost prostaty można łagodzić przyjmując ziołowe jak i normalne leki, które powinny być jednak stosowane po uzgodnieniu z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here