Ile zarabia leśniczy

0
1899
ile zarabia leśniczy

Już po ukończeniu szkoły podstawowej młodzi ludzie są zmuszeni do zastanowienia się co chcą w życiu robić, jaką ścieżkę zawodową obrać. Wybór szkoły średniej niejako ich do tego zmusza, ponieważ w Polsce jest ona ukierunkowana na dany profil. Może to być humanistyczny bądź przyrodniczy. Po takiej ścieżce edukacyjnej, która trwa cztery lata młody człowieka decyduje już sam o sobie czy chce iść dalej na studia czy kończy już swoją edukację na tym poziomie.

Wybór ścieżki zawodowej jest uzależniony od wielu czynników. Niektórzy ludzie nawet w wieku dojrzałym często przekwalifikują się, po to by mieć lepszą pracę. Często przyczyną tego zjawiska jest także brak możliwości znalezienia pracy w swoim zawodzie. Więc wtedy człowieka zmuszony jest do przekwalifikowania się na inny zawód, w którym będzie mógł znaleźć pracę.

Do czynników, od których zależ, jaką ścieżkę zawodową wybierzemy, należą: stawki wynagrodzenia za dany zawód, zapotrzebowanie na dany zawód w określonym regionie, predyspozycje zawodowe, zamiłowania do wykonywania danej czynności. To są tylko główne czynniki, które decydują o wyborze zawodu człowieka. Tak naprawdę jest to bardzo złożony proces, na który składa się o wiele więcej jeszcze mniejszych czynników.

leśniczy

Najczęstszym powodem, dla którego wybierany jest dany zawód jest jednak wynagrodzenie w danym zawodzie. Dlatego tak często ludzie sprawdzają ile zarabia leśniczy, lekarz, prawnik, kosmetyczka, fryzjer, zawodowy kierowca, stomatolog, farmaceuta czy malarz. Zarabianie pieniędzy jest jednym z kluczowych czynników, które decydują o wyborze danego zawodu.

Dlatego że pieniądz jest potrzebny do życia.

Mediana zarobków leśniczego w Polsce wynosi 6828 złotych brutto. Oczywiście jest to tylko uśrednienie i w niektórych regionach Polski leśniczy zarabiają trochę mniej a w niektórych trochę więcej. Wszystko zależne jest od regionu, w których dany leśnik pracuje a także od wielkości firmy, w której zatrudniony jest leśniczy, kapitału tej firmy, wykształcenia leśniczego, a także jego stażu pracy,

Dodatkowym plusem, który przemawia za zdecydowaniem się na ten zawód są liczne benefity, które otrzymują leśniczy z racji wykonywania tego zawodu. Należą do nich: służbowe mieszkanie, telefon a także możliwość odliczenia sobie ryczałtu za paliwo.
Warto jednak zgłębić się w wiedzę odnośnie obowiązków leśniczego, ponieważ wykonywanie obowiązków, które chociaż w najmniejszym stopniu nie będą sprawiały nam przyjemności niestety wiąże się z odczuwaniem przymusu wykonywania tej pracy. Co może przełożyć się na gorsze samopoczucie, stres, a także w najgorszych przypadkach depresje.

Dlatego przy wyborze zawodu nie powinniśmy kierować się tylko jednym czynnikiem, ale także wziąć pod uwagę inne. W tym przypadku zamiłowanie.
Głównymi obowiązkami leśniczych są: zarządzanie lasami należącymi do Skarbu Państwa oprócz Parków Narodowych,
prowadzenie gospodarki leśnej i ochrona lasów,zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego.

A także takie obowiązki związane z ochroną środowiska jak: sadzenie młodego lasu i nadzorowanie tego procesu, zakładanie pułapek na owady, które mogłyby szkodzić lasowi, kontrolowanie stanu zdrowia drzew i innych roślin związanych z terenem leśnym, a także ochrona zwierzyny leśnej czy kłusowników.
Obszary na jakich pracują leśniczy dochodzą do nawet dwudziestu tysięcy hektarów. Najczęściej leśniczy sprawuje swoje obowiązki przez wiele lat w jednym miejscu pracy przez co jest znany przez lokalną społeczność i może zdobyć sobie szybko przychylność tych ludzi.

w lesie

Jak stać się tym cenionym przez ludzi leśniczym?

Aby zostać leśniczym, konieczne jest wykształcenie kierunkowe, przynajmniej średnie. Coraz więcej ludzi wybiera studia w tym kierunku, które dobrze przygotowują do wykonywania tego zawodu. Kolejno należy złożyć oświadczenie o stanie zdrowia i odbyć roczny staż w Lasach Państwowych. Przez ten czas zdobywa on umiejętności praktyczne, które później przełożą się na pracę w swoim regionie.

Po czym możesz rozpoznać, że nadajesz się do tego zawodu i dasz sobie z nim radę? Przy wyborze zawodu leśniczego istnieje wiele cech, które predysponują i mogą zaważyć o tym czy dana osoba nadaje się na leśniczego czy nie. Akurat w tym przypadku chodzi o: znakomitą orientację w terenie, dobra wytrzymałość fizyczna, dobry i nieuszkodzony słuch oraz wzrok, umiejętność pracy w samotności oraz dobrej organizacji pracy dla siebie samego.
Zatem przy wyborze zawodu należy kierować się wieloma kryteriami, ponieważ jedno spełnione kryterium niekoniecznie sprawi, że odnajdziemy się w danym zawodzie. Warto dobrze przeanalizować wszystkie kryteria zawodu, jeśli będziemy chcieli obrać właśnie tą ścieżkę zawodową.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here