Bukszpan – odmiany, uprawa, pielęgnacja

0
1968
Bukszpan - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Bukszpan to ozdobny krzew, który można uprawiać w ogrodzie oraz w pojemniku na tarasie. Bukszpan w donicy jest mniej odporny na suszę oraz wymaga systematycznego nawożenia i podlewania. Krzew można przycinać dwa razy w sezonie – wczesną wiosną i w sierpniu.

Bukszpan jest popularnym krzewem o walorach dekoracyjnych i niewielkich wymaganiach. Można go uprawiać w ogrodzie, jak też na balkonie czy tarasie. Posiada gęsto ulistnione, wiecznie zielone pędy, które dobrze znoszą cięcie. Dzięki temu bukszpan nierzadko wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów, szpalerów i rzeźb roślinnych.

Bukszpan – najpopularniejsze odmiany

Bukszpan jest krzewem ozdobnym, który ceniony jest nie tylko za swoje walory dekoracyjne, ale również za łatwość w uprawie i niewielkie wymagania. W Polsce uprawia się dwa gatunki tej rośliny: bukszpan wieczniezielony oraz bukszpan drobnolistny. Bukszpan wieczniezielony, nazywany również zwyczajnym jest znacznie popularniejszy. Występuje w wielu odmianach, a do uprawy pojemnikowej najlepiej nadają się:

  • King Midas o żółtozielonych liściach,
  • Marginata o zielonych liściach z żółtym obrzeżem i grubych, wzniesionych pędach,
  • Justin Brouwers, czyli odmiana karłowa o kulistym pokroju,
  • Elegantissima o ciemnozielonych liściach z białym obrzeżem.

Wymagania uprawowe bukszpanu

Bukszpan jest krzewem o niewielkich wymaganiach. Można go uprawiać na każdym typie gleby ogrodowej. Dobrze rośnie zarówno na podłożu o odczynie obojętnym, zasadowym, jak też lekko kwaśnym. Bukszpan toleruje stanowiska słoneczne i zacienione oraz wykazuje odporność na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Ten rodzaj krzewu nie wymaga troskliwych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre odmiany należy przycinać, aby zachować pożądany kształt krzewu. Bukszpan uprawiany w ogrodzie jest wytrzymały na suszę i niskie temperatury. Bukszpan w donicy doskonale prezentuje się na balkonie i tarasie, jednak należy pamiętać, że krzew uprawiany w pojemniku wymaga staranniejszej opieki niż krzew sadzony w gruncie. Uprawa bukszpanu w donicy wiąże się z koniecznością regularnego podlewania i nawożenia. Krzewy w uprawie pojemnikowej są wrażliwsze, a przez to mniej wytrzymałe na susze. Ponadto bukszpan w donicy ma większe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Bukszpan w donicy – pielęgnacja

Bukszpan powinien być uprawiany w mrozoodpornym pojemniku o odpowiedniej wielkości. Sadzonki należy umieścić w żyznej, próchniczej ziemi kompostowej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Częstotliwość podlewania bukszpanu jest zależna od pory roku i warunków atmosferycznych. Roślina wymaga częstszego podlewania w dni upalne. Ziemia w doniczce nie powinna być zbyt sucha ani zbyt mokra. Bukszpan w doniczce wymaga systematycznego nawożenia. Zaleca się stosować długodziałające nawozy wieloskładnikowe raz w sezonie. Bukszpany w uprawie pojemnikowej zaleca się przycinać, najlepiej wczesną wiosną i w połowie sierpnia. Na balkonie i tarasie doskonale prezentuje się bukszpan kula. Krzew można kupić w sklepach ogrodniczych już w pożądanej formie. Kulisty kształt bukszpanu zachowa się, przycinając roślinę dwa razy w sezonie.

Czytaj także: Świerk kłujący – charakterystyka rośliny, uprawa, zastosowanie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here