Jak zarobić więcej, oddając srebro do skupu?

0
199
srebro

Srebro kojarzone jest głównie z biżuterią i przedmiotami kolekcjonerskimi, więc raczej niewiele osób zastanawia się nad oddaniem go do skupu. Jednak taka opcja zawsze jest dostępna, szczególnie że metal ten znajduje zastosowanie także w wielu innych przypadkach.

Przedmioty kolekcjonerskie sprzedawaj poza skupem

Najprościej jest zarobić najwięcej na przedmiotach kolekcjonerskich, biżuterii czy srebrnych sztabkach bądź monetach. Te na skup trafiają rzadko, chyba że są w naprawdę kiepskim stanie, co odbiera im wartość artystyczną i kolekcjonerską. Jeśli to jednak możliwe, warto próbować takie przedmioty sprzedać najpierw na przykład na aukcjach internetowych, bo tam osiąga się wyższe wyceny.

Pamiętaj, że prezentowany przez skup srebra cennik to tak naprawdę cennik samego materiału. Innymi słowy – tutaj na wycenę wpływa wyłącznie cena surowca, natomiast wartość artystyczna, kolekcjonerska czy sentymentalna w żaden sposób nie pozwoli podnieść cen skupu.

Porównuj ceny w skupach srebra

W przypadku wszystkich przedmiotów srebrnych należy przed sprzedażą porównać ceny. O ile nie chodzi o zupełnie unikatowe srebrne przedmioty kolekcjonerskie, nie będzie to żadnym wyzwaniem, a różnice między cennikami różnych skupów bywają naprawdę znaczące. Wpływa na to oczywiście wiele czynników, ale w tej chwili istotne jest tylko to, że wybierając inny skup, można zarobić często o 5-10% więcej. To różnica, którą trudno zignorować nawet przy niewielkich ilościach srebra do sprzedania.

Niektóre skupy dynamicznie reagują na wyceny rynkowe, inne z kolei stosują dość zachowawcze cenniki, więc nawet przy jednorazowej sprzedaży srebra na skup może to mieć spore znaczenie. Porównanie warto też przeprowadzić, jeśli z jakimś skupem współpracuje się już wiele lat, ale oferta powoli przestaje być konkurencyjna na tle innych skupów.

Ułatwiaj sobie negocjacje cenowe

Skoro już wywołany został temat ilości, to koniecznie trzeba dodać, że sprzedaż większych ilości srebra na skupie prawie zawsze jest bardziej opłacalna. Będzie to dotyczyło w równej mierze skupu złomu srebra biżuteryjnego, elektrod i na przykład lutów z dodatkiem srebra. Choć każda z tych grup towarowych będzie wyceniana zupełnie oddzielnie, to zawsze można liczyć na lepsze warunki, jeśli można sprzedać trochę więcej materiału.

To ważne szczególnie dla firm, które dość regularnie produkują złom srebra i mogą w związku z tym podjąć decyzję o sprzedaży nie ad hoc, ale regularnie – po miesiącu, kwartale czy roku, w zależności od własnych możliwości. Pozwoli to na uzyskanie najlepszej ceny i przy okazji również wykorzystanie chwilowych wahań w cennikach, jeśli się takie pojawią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here